Zuzana Maléřová - KDY SE DOTKNOUT DOSPĚLOSTI (o mládí a nové knize)

Zuzana Maléřová 

KDY SE DOTKNOUT DOSPĚLOSTI

(o mládí a nové knize)

Název knihy KDY SE DOTKNOUT DOSPĚLOSTI napovídá, jaké otázky autorka klade svým hrdinům i čtenářům. Příběhy mladých lidí, kteří činí svá první důležitá rozhodnutí a pojmenovávají silné i složité chvíle, které v cestě za dospělostí prožili a přežili. Jsou tichým odrazem našich vlastních životů. Ojedinělou publikaci v grafické úpravě Filipa Skaláka doprovodil fotografiemi Vlado Bohdan.

"Kdy se stává člověk dospělým? Určili jsme věkovou hranici. Ale o skutečné zralosti nevypovídá žádné číslo vůbec nic. Není v něm nic o individuální zkušenosti, o zážitcích, díky kterým někdo dospěje předčasně a někdo nikdy. Co nás tedy posouvá k dospělosti? Většinou první životní nesnáze, karamboly. Jizvy na duši ničivější než na těle. Hledala jsem u mladých lidí jejich "KDY", kdy se tak stalo. Knihu, která z těchto hledání vznikla, jsem nazvala KDY SE DOTKNOUT DOSPĚLOSTI. V hlavních rolích dramat jejich mladých životů jsou většinou nejbližší - maminka, táta, babička, bratr, první láska, macecha, nový táta...Setkání s odcizením, se ztrátou, se smrtí, s rozpadem jistot, ale také se silou lidské vzájemnosti. Vznikla kniha nejen o dospělosti mladých, ale i o dospělosti nás, dospělých. Naše děti totiž vstupují do života zpravidla ve chvíli, kdy se jejich rodiče ocitají v tak zvané "krizi středního věku". V období, které jejich děti plné ideálů a představ o svém budoucím životě nemohou pochopit. A proč by také měly. Jejich rodiče se najednou chovají podivně, někdy až tragicky směšně, jejich "ega" dominují , pálí mosty. Co jsem promeškal, nestihl, co jsem si neužil? Většinou navíc jejich nevázané štěstí trvá chvíli, pak musí zvyšovat dávky. Změna za změnou. Adrenalin. Dospělá nedospělost je pustošivá a je nepříjemnou zkouškou pro dospívající děti. Důvěra se lehce ztrácí, těžce získává. Nastupují otázky - KDY. Kdy vyplout na vlastní ostrov. Kdy se ptát na zradu a lásku. Kdy zastavit zraňování. Kdy se smířit s konečností. A další.  Kdy se tedy dotknout dospělosti? Když je nutné nastavit zrcadlo těm, kteří nás milují, přivedli nás na svět a občas i zraňují, ale jsou zásadním a nejdůležitějším příkladem naší budoucí dospělosti. Chtěl jsem napsat knihu o mladých lidech, o kterých toho velmi málo víme. Stalo se. Ale spolu s ní vznikla i kniha o nás. Jakási sklizeň babího léta našich životů."

Zuzana Maléřová

"Zuzana Maléřová to s řečí a dialogem umí mimořádně. Je to její autorská síla. Neohýbá příběhy, neokrašluje, vniká do lidí a učí nás vnímat je do hluboka a složita, a přitom monolitně. Její hledačský proutek se jmenuje empatie – to je velká vztahová citlivost. Nikdy neotvírá své portrétované křiklavě a necudně dokořán, vždy pokradmu a s poezií náznaku. To je talent bytost před námi vytvářet jako plachý akt tajemství. 

Fotografické umění Vlada Bohdana je komplementární s viděním Zuzaniným. Věcné i básnivé. Citlivé na obsažnou prostotu. Nehalasivé… Každý pohled do jiné bytosti, do bližního, je akt jemný, humanistický, a musíš si ho zasloužit – jako by nám vzkazovali svou novou knihou oba mimořádní tvůrci."

Prof. Miloš Horanský

Kniha volně navazuje na předešlé knihy autorů – Jak potkat děti a Proč kluci milují fotbal. Obě vyšly opakovaně a sklidily velký ohlas. Celý triptych o růstu dětí vznikal téměř dvacet let.

Křest knihy Kdy se dotknout dospělosti proběhl v divadle Ypsilon, kmotry byli herci Jiří Lábus, Jana Synková, Naďa Konvalinková, Jan Schmid a Jan Jiráň. Zpívala Alžběta Bohdanová za doprovodu Vratislava Zochra (kytara) a Jana Dobiáše (piano). Do dospělého života byli "pokřtěni" skuteční mladí lidé, kteří se stali předobrazem jednotlivých příběhů knihy.

Fotografie Jana Pertáková.             Vydalo Nakladatelství Čas. 

Fotogalerie