Zuzana Maléřová KARTOGRAFIE SRDCE

Spisovatelka Zuzana Maléřová je již leta stálicí na našem literárním nebi. Má nemálo obdivovatelů, její knihy nepatří k těm, které si čtenáři přečtou a odloží je do horních polic svých knihoven, nebo je darují dál. Naopak, vracejí se k nim. Jsou totiž měňavé. To podle toho, v jaké fázi života je člověk zrovna čte. Jako by promlouvaly pokaždé trošku jiným jazykem, hrály na jinou strunu našeho srdce, naší mysli. Říká se o nich, že otevírají srdce a hladí duši. Zuzana Maléřová je majitelkou překrásných oči a obrovského daru dívat se do hloubky a nesmírně poeticky pak pojmenovat, co vidí. Vypráví nám příběhy, které se dotýkají podstaty lidského bytí, stávají se ukazateli na cestě životem. Její rukopis a síla sdělení jsou nezaměnitelné. Otázky, které klade svým literárním hrdinům, se dotýkají osudů nás všech a ač jdou mnohdy až na samou dřeň, balancují na ostří nože, neubližují, nýbrž vnášejí světlo tam, kde se pokouší vládnout tma, nebo třeba zapomnění. V jejích příbězích vždy potkáváme kus sebe, přestože vypovídají o životě zcela jiných, naprosto konkrétních lidí, ať již těch slavných, známých, či nám osobně neznámých. Já je nazývám: Herbáře lidských osudů.

Teď, v čerstvě vydané knize Kartografie srdce, by se na první pohled mohlo zdát, že je tomu jinak. Vévodí jí svět architektury, přírody, umění výtvarného i kulinářského. Ale není tomu tak. Zuzana Maléřová nás bere na toulky do různých konců světa spolu se svými nejbližšími, a tím se kniha stává také intimní výpovědí o ní samé. Je to kniha plná hluboké symboliky, moudra myslitelů dávnověku i současnosti. A samo sebou v ní má své místo humor, a autorčin nadhled v situacích bolavých.

Miluji Paříž a na straně 217 jsem se ocitla přesně v jejím centru, na místech, které tak důvěrně znám. Toulala jsem se všemi těmi klikatými uličkami i rozsáhlými bulváry, vzdala poctu Rodinovi, Monetovi, Picassovi a ostatním, nalila si sklenku Bordeaux a pustila píseň slavné Dalidy s Delonem „ Paroles, paroles“ (slova, jen slova), která zní z poslední stránky poutavého vyprávění právě o městě nad Seinou. Pak jsem musela chvilku počkat, než jsem se vydala zase do jiné energie, jinak zářící, avšak stejně krásné, vycházející z autorčina putování po řeckých ostrovech Santorini a Naxos. Například. Tím chci říci, že se nejedná o knihu, kterou přečteme jedním dechem, ale knihu, kterou si člověk rád vychutná po částech. Zatoulá se do svých vlastních vzpomínek. I já se vracela v čase, užívala si chvil dávno prožitých, opět zažívala situace, na které jsem zdánlivě již zapomněla. A potom jsem objevovala kraje neznámé, mohla se nadechnout atmosféry, kterou tam Zuzana Maléřová prožívala se svojí rodinou. Kartografie srdce je přesně tím, co její název, v tom nejintimnějším významu slova, zrcadlí. Je vyznáním těm nejbližším, vyznáním přírodě, architektuře dob minulých i té soudobé, umění všeho druhu, skvělému jídlu… barevnosti našeho světa.

                                                                              Tereza Herz Pokorná

 Srdečně vás zveme na setkání se spisovatelkou Zuzanou Maléřovoui, která se koná, ku příležitosti vydání knihy Kartografie srdce - 1.prosince v 18. 30h, ve Vršovickém literárním centru Waldes  - Moskevská 57, Praha 10 

Fotografie: Jana Pertáková

Fotogalerie