ZPÍVALO SE ZA KAŽDÉHO OBDOBÍ I REŽIMU

Již minulý rok jsem věděl, že bych rád přispěl k oslavám sta let republiky větším hudebním počinem. Nápad přišel záhy. A když máte nápad-myšlenku, zbývá ji už "pouze" zhmotnit.

 

Jak na to?

Titul je nejprve nutné dramaturgicky vystavět. Důležité je dobře určit čím začít na úvod a jak udržet posluchače v jistém napětí při celém následném poslechu. Na závěr vymyslet důstojné a zároveň překvapivé zakončení. U tak širokého výběru nahrávek poměrně snadný úkol,  ale je to základ všeho.

Postup?

Archivů mnoho, písniček stovky, interpetů nepřeberně a kvalita nahrávek rozdílná. I to může být ve finále přednost. Uchopit výběr chronologicky - co rok, to jedna píseň, která se svým obsahem musí vztahovat k republice, vlasti, domovu. Ponechat širokou žánrovou pestrost, stejně tak, jako se přehnaly divoké dějinné chvíle Československem...

Úskalí?

Jisté problémy se ukázaly u některých nejstarších nahrávek, kde kvalita z oficiálních archivů nebyla příliš vyhovující. V takových případech jsem oslovil vybrané sběratele a jejich archiv šelakových desek, kteří měli gramodesku v dobrém stavu. Druhé úskalí nastalo ve chvíli oslovení žijícího interpreta o souhlas. Stává se mi u každého tiutulu, který je tématický a obsahuje množství umělců, že několik málo z nich nesouhasí.  Důvodem je buď vybraná nahrávka nebo dokonce si vůbec nepřeje být zařazen na titul. Nestává se taková situace naštěstí často, ale i v tomto případě muselo "vypadnout" zhruba 6 písní, které jsem musel nahradit jinými... 

Výsledek?

Povedla se připravit k vydání hudební procházka celým stoletím Československa, která obsahuje 106 nejzásadnějších písní, které národ provázely v různých dobách. Ať to byla období šťastná po zaloložení republiky nebo hrůzná za fašismu či tvrdém komunismu v 50. letech či doba inspirativní při uvolnění v šedesátých letech... Zkrátka hrálo a zpívalo se vždy i když obsah textů se logicky měnil s dobou.

 

Podařilo se na box 5 CD zařadit společně písničkáře typu Hutky, Merty, Kryla nebo Radůzy spolu s rapery Orionem, El Ninem, Coxxxem či interprety populární hudby jako jsou Gott, Zagorová, Pilarová, Simonová, Zich, Tučný, Spálený... Nechybí ani několik lidovek od Šulákové i originálních nahrávek s Werichem, Červenou, Hašlerem, R. A. Dvorským a na úvod s Emou Destinnovou Kde domov můj, kde přidal svůj hlas její přítel Dinh Gilly.

Jde o hudební procházku celým stoletím, která posluchačům přinese mnoho emocí a často i vzpomínek...

TOMÁŠ PADEVĚT autor