ZPÍVALO SE ZA KAŽDÉHO OBDOBÍ I REŽIMU

Při svých plánovaných hudebních titulech vždy věnuji mnoho času na přípravu. Již minulý rok jsem věděl, že bych rád přispěl k oslavám sta let republiky větším hudebním počinem. Nápad přišel záhy. Když máte nápad-myšlenku, zbývá ji už "pouze" zhmotnit.

K takovému jedinečnému výročí je čest pracovat na speciálním titulu. Několik týdnů jsem se zamýšlel, jak jej nejlépe dramaturgicky vystavět. Nabízelo se hodně možností, jak vybírat s tisíců nahrávek mnoha archivů, tisíců písniček, stovek interpetů. K tomu ještě rozdílná kvalita originálních nahrávek... To vše ale může být ve finále předností. 

Uchopil jsem výběr chronologicky – co rok, to jedna píseň. Píseň ovšem musí splňovat dramaturgický klíč - svým obsahem se musí vztahovat k republice, vlasti, domovu. Zárověň ponechat širokou žánrovou pestrost, stejně tak, jako se přehnaly divoké dějinné chvíle Československem... Tohle by posluchače mohlo oslovit nejlépe a chytit za srdce.

Na úplný úvod jsem vybral nejvhodnější píseň, která se v archivech nabízela. Jde o buducí národní hymnu. Zde je použita ještě jako píseň s představení Fidlovačka v podání jedinečné Emy Destinnové a jejího partnera Dinha Gillyho. Nahrávka byla pořízena již roku 1914.

Následná hudební procházka celým stoletím Československa, která obsahuje 106 nejzásadnějších písní (které národ provázely v různých dobách), přináší posluchači jistě i mnohá překvapení nebo vzpomínky na písně, které odvál čas. Zavede ho do období šťastného, po založení republiky nebo hrůzného za fašismu či tvrdého komunismu v 50. letech. Poté ho jistě osloví písně inspirativní při uvolnění v šedesátých letech anebo až ty současné, které nás provázejí téměř každodenně. Na samotný závěr přichází zajímavé spojení – Eva Pilarová a raperem El Ňinem v nahrávce Brno. Posluchač si tak zárověň udělá představu o vývoji naší písně za uplynulých 100 let.

 Zkrátka hrálo a zpívalo se vždy i když obsah textů se logicky měnil s dobou

Proto není překvapivé, že se na tomto 5 CD boxu společně představují písničkáři typu Hutky, Merty, Kryla nebo Radůzy spolu s rapery Orionem, El Ninem, Coxxxem či interprety populární hudby jako jsou Hrůza, Klus, Gott, Zagorová, Simonová, Zich, Tučný, Spálený, Prokop, Neckář, Filipová, Hegerová, Kubišová, Suchý, Navarová, Chinaski... Nechybí ani pár lidovek od Jarmily Šulákové, nahrávek s Janem Werichem, Soňou Červenou, Karlem Hašlerem, R. A. Dvorským, Melody Boys a mnoha dalších.

Hudební procházka celým stoletím, přináší mnoho emocí... 

Tomáš Padevět  autor

Fotogalerie