Zpěvák Ondřej Ruml natočil nezvyklé album. Zapomenutý příběh doprovází slovem Bolek Polívka.

Ondřej Ruml natočil nové album. Nejedná se však o album v tradičním smyslu slova. Písně Zdeňka N. Bričkovského spolu s nejznámější koledou Narodil se Kristus Pán protkané průvodním slovem Boleslava Polívky jako střípky skládají dnes již tak trochu zapomenutý příběh.

           

Zapomenutý příběh však vypráví nejen o narození Ježíška v Betlémě, ale i o tajemném zrození zářivého Světla v nás. To Světlo se v nás může rozsvěcet každý den - drobnými dobrými skutky, láskou k druhému člověku…” říká autor písní Zdeněk N. Bričkovský, a naznačuje, že se lidé mohou tímto příběhem inspirovat po celý rok, nejen o Vánocích.

“Na těch písních mě hned něco zaujalo. Byla to jednoduchost a čistota, kterou vlastně už dlouho hledám… Hledám vlastně obyčejnou písničku. A tady jich bylo hned deset,” vyznává se Ondřej a dodává: „Hned jsem věděl, že mi nezbývá nic jiného, než zkusit vše nazpívat se vší pokorou a láskou k tomu příběhu, protože jsem cítil, že se mě velmi dotýká.” 

Nápaditými aranžemi opatřil písně hudební skladatel David Rotter, který Ondřeje pro tento projekt oslovil. “Upoutala mě čistota, jedno-duchá a prostá čistota. Jak hudební, tak textová. A o smysluplnosti podílet se na vzniku tohoto díla není pochyb. Jsem rád, že jsem se na cestě k našemu albu setkal s tolika výjimečnými a obětavými lidmi a doufám, že Zapomenutý příběh zasáhne srdce lidí a připomene jim důležité motivy naší přítomnosti v tomto světě…,” říká umělec, který k písním připsal i part dětského sboru. Vedle dětského sboru Iuventus, Gaude! z Jablonce nad Nisou se na nahrávce podíleli muzikanti, se kterými Ondřej Ruml spolupracoval již na předchozích projektech, ať už to bylo album písní Ježka, Voskovce a Wericha, nebo Horáčkův Český kalendář: Josef Štěpánek (kytary), Rasťo Uhrík (kontrabas, baskytar), Martin Rufer (piano) a Jana Bezpalcová (akordeon). Rytmickou složku v podobě cajonu a dalších všemožných perkusí hraje zpěvák sám. Umělecká díla vytvořila speciálně pro obal tohoto alba výtvarnice Jitka Chrištofová.

Zpěvák, hudebník a herec Ondřej Ruml patří k jistotám naší hudební scény. S albem Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha (2014) zaujal nejen posluchače, ale i hudební kritiky, kteří ocenili citlivý a zároveň osobitý přístup k úpravám písní, jež mnozí považují za nedotknutelné. Na následujícím a cappella albu Nahubu (2016) plně potvrdil svoje pěvecké a výrazové schopnosti, svoji muzikálnost a bohatou výrazovou škálu. Zdeněk N. Bričkovský je český filmový, televizní a divadelní režisér, scénárista, kameraman a producent. Na tomto albu se představuje jako skladatel a textař. David Rotter je etablovaný hudebník a skladatel, zejména filmové a scénické hudby. 

Album Zapomenutý příběh vyjde 9. listopadu. 

Foto: Matěj Třasák