Zora Jandová 60 - koncert k narozeninám

Zoru znám od jejích sedmnácti let a od té doby uplynulo již mnoho vody. Ostrůvků a ostrovů na této plavbě však zůstalo nemálo a nejde jen o vzpomínky. Samozřejmě, máme rodinu, dvě výborné dcery, ale spíše chci zmínit naši činnost tak říkajíc uměleckou. Zora je totiž velmi tvořivá a byla pro mě inspirací od začátku našeho vztahu. Zabýval jsem se tehdy obzvlášť mainstreamovou populární hudbou a ona (možná mimoděk) pro mě vytvořila okénko do divadla, a to mám na mysli spíše jeviště než hlediště. Její první herecké zkušenosti (například v Národním divadle) jsem sledoval opravdu zblízka a byly pro mě rozhodně poučné. O něco později otextovala některé mé melodie, několik let předtím, než je začala zpívat, například píseň Tisíckrát je z poloviny sedmdesátých let. 

Od roku 1986, kdy Zora přivezla další zkušenosti z delšího pobytu na EXPO ve Vancouveru, jsme začali společně pravidelně vystupovat. Její herecké kreace a nápady vstoupily poměrně razantně do mého hudebního myšlení. Napsali jsme spolu (téměř) LP desku Tisíckrát, na kterém hostovali třeba Jiří Schmitzer, Martin Stropnický, Vladimír Merta a Ondřej Havelka a byla taky u naší první s polupráce se Stanislavem Mošou. V představení Ptákoviny pode Aristofana nehrála, ale dobře znala prostředí Národního divadla, kde se inscenace uváděla a ovlivnila mě i při psaní tohoto kusu na velmi vtipné libretto Jiřího Žáčka.

Ne, není to nekrolog, jen zastavení na několika ostrovech, přes které se pomaličku přelévá voda. 

Pak přišel kapitalismus a s ním spousta srandy a všelijakých změn. Muzikál vtrhnul do Československa a Zora byla blízko u těch, které jsme napsali se Stanislavem, však často vznikaly u nás doma. V prvních šesti (Sny svatojánských nocí, Bastard, Babylon, Svět plný andělů, Zahrada divů, Peklo) měla  výrazné role a zpívala písně, které společně hráváme dodnes. Byli jsme spolu na čtyřech podivuhodně ambiciózních turné v USA, jejichž producent (pozvali jsme ho na Sny svatojánských nocí na Křižíkově fontáně) viděl v Zoře potencionální šansonovou hvězdu. No ano, zažil víckrát standing ovation po písních z repertoáru Edith Piaf i po hitech z brněnských muzikálů v našem podání. Hráli jsme dál a k Zořiným padesátinám vydali CD Fifty – fifty, což bylo takové naše autorské bilanční Best of.

Aktivity mé ženy v součtu (účasti na Mistrovství světa v tai – či, ilustrace knížek, malování obrazů, záliba ve folkloru, libretto muzikálu Nahá můza, psaní pro děti, ředitelování Rádia Junior,) způsobují údiv a kroucení hlav mnoha mých přátel, ale každý jsme nějaký, že? Na mě je to taky moc, nemyslete si.

V posledních letech jsme prezentovali program s názvem Blízká setkání, což jsou mnohé z těch výše uvedených. Na Fidlovačce se pokusíme vzpomenou na podstatná místa i písně, které kolem nás pluly více než čtyřicet let, jako hosté vystoupí Jiří Schmitzer a František Segrado.

Těšíme se velmi.

                                      Zdenek Merta

 Koncert ZORA JANDOVÁ  60  - 19.11.2018 v 19.00hod - DIVADLO  NA FIDLOVAČCE

 FOTOGRAFIE: archiv Zdenka Merty

 https://www.youtube.com/watch?v=_GgrrBFhbHI 

https://www.youtube.com/watch?v=BciM8yywbtw

 

Fotogalerie