Zoo Praha představila vombatí samici Winkleigh

Zoo Praha dnes představila svou první samici vombata obecného. Čtyřletá Winkleigh se sice před návštěvníky Darwinova kráteru na čas ukryla v noře, o zábavu se však vedle herce Ondřeje Sokola mezitím postaral především dvouletý vombatí samec Cooper.

„Coopera a Winkleigh jsme poprvé spojili ve čtvrtek a jejich seznamování probíhalo dosti divoce,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Cooper měl snahu Winkleigh pářit, ale ta neměla zájem, takže došlo na cenění zubů i kousání. Ode dneška už jsou však spolu ve výběhu každý den a lidé se tak mohou přijít podívat na vůbec první vombatí pár v Česku.“ Vedle zástupců zoo přivítal Winkleigh i herec Ondřej Sokol. Právě on pronesl loni v televizní soutěži větu: „No to mě poser vombat“. Reagoval tak jako moderátor na otázku o unikátním tvaru vombatího trusu, který má podobu krychliček. Jeho slova se poté dostala i na trička z vombatí kolekce Zoo Praha.

„Každý umělec se chce zapsat do historie něčím významným. Mám velkou radost, že po mně tady zůstane něco tak hodnotného, jako právě citát o vombatích kostkách,“ pronesl před návštěvníky Ondřej Sokol za hlasitého smíchu davu.

Pár vombatů obecných můžou návštěvníci Zoo Praha nejlépe pozorovat kolem
14. hodiny odpolední. Naleznou je v expozičním celku australské a tasmánské fauny Darwinův kráter v dolní části zoo. Vedle vombatů ho obývají tasmánští čerti, ježury či klokani.

Foto 1: Čtyřletá Winkleigh se narodila přímo v Tasmánii. Stejně jako samec Cooper tak patří k tamnímu poddruhu vombata obecného. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 2: Vedle zástupců Zoo Praha přišel Winkleigh přivítat i herec Ondřej Sokol. Právě jeho slova z televizní soutěže zdobí trička z vombatí kolekce Zoo Praha.
Zleva: ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, kurátor savců Pavel Brandl, herec Ondřej Sokol a chovatel vombatů David Vala. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 3: První seznámení vombatího páru probíhalo divoce. Dnes už je situace klidnější, brzy by se mohla Zoo Praha dočkat prvního mláděte těchto unikátních vačnatců v Česku. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Fotogalerie