Zmenšit? Zvětšit? Proč ne?

MUDr. Jakub Kníže, specialista v oboru plastické a estetické chirurgie z kliniky OB Care se zabývá celým spektrem zákroků. Augmentace, tedy kosmetické zvětšování prsou pomocí silikonových prsních implantátů, je jedním z nejoblíbenějších a nejžádanějších. Další možností je modelace, ta se provádí například při poklesu poprsí po kojení či věkem. Při operaci se prsy pozvednou a vymodelují do více „mladistvého“ tvaru. 

Augmentace, neboli zvětšení prsů

Provádí se nejčastěji za pomoci prsních implantátů. Principem zákroku je vložení implantátu do při operaci vytvořené kapsy, která je nejčastěji pod velkým prsním svalem. K tomuto lze využít buď kulatý nebo anatomický implantát. Vhodné načasování pro augmentaci je od podzimu do jara. 

Po operaci je jako u ostatních estetických operací prsou nutné nosit pooperační prádlo, používá se kompresní podprsenka a eventuálně i hrudní pás. Takové prádlo se doporučuje užívat po dobu čtyř až osmi týdnů podle rozsahu výkonu. 

V případě, že žena nemá zájem o úpravu poprsí pomocí prsních implantátů, jsou ve hře další možnosti dosažení plnějších tvarů. V případě vhodného lokálního nálezu a při přirozené ptóze (poklesu) je možné “omladit” a vyplnit poprsí jeho pozvednutím - mastopexí, modelací. Je to zákrok, při kterém dojde ke “zvednutí” poprsí a odstranění nadbytečné kůže prsu. Výsledný tvar je po té plnější a více mladistvější. Při tomto výkonu ale nedojde k zvětšení objemu prsu. 

V případě, že má žena zájem a vyplnění určitých kontur prsu nebo o menší zvětšení a současně nechce podstoupit klasickou augmentaci implantátem, lze v indikovaných případech provést tzv. lipofilling nebo lipografting. Jedná se o metodu, kdy je přenesen vlastní tuk z míst, kde je ho relativní nadbytek do míst, kde je v tomto případě potřeba.

Z hlediska délky operačního výkonu je nejméně náročná augmentace prsů implantáty. Oproti modelaci je však potřeba počítat s větším pooperačním omezením. Percentuální výskyt časných pooperačních komplikací je u augmentace a modelace zhruba podobný. V dlouhodobějším horizontu se pak komplikace po modelaci rovnají prakticky 0. V případě augmentace prsními implantáty může být procento dlouhodobých komplikací oproti modelaci nepatrně vyšší. Většina pozdních komplikací se však dá řešit korekcí.

 

MUDr. Jakub Kníže připomíná, s čím je třeba v období rekonvalescence počítat. „Lehčí domácí práce nebo fyzicky nenáročné zaměstnání je možné začít provádět po dvou týdnech od výkonu. Z tohoto důvodu by měly pacienty po operaci dávat velký pozor na zatěžování svalových skupin v oblasti hrudníku a po několik týdnu se snažit nezvedat ruce výše jak do úrovně ramen. Zvedání břemen, posilování prsních svalů a ostatní sportovní aktivity by neměli být prováděny dříve jak za dva měsíce od výkonu.“ Samozřejmostí je při sportu použití sportovní nebo pooperační podprsenky. Stejně jako pro většinu ostatních výkonu, platí pro modelaci prsů doporučení o naplánování výkonu v chladnějších měsících.