ŽIVOT KOTĚTE

                                                                                                                                                           

                                                                                 

                                                                                                                                           

Půvabný, francouzský rodinný film Život kotěte si nyní dobývá své místo v kinosále mnoha zemí světa a já věřím, že se příběh dívenky Clémenc a kotěte Vrnílka dokáže dotknout srdcí svých diváků, včetně těch, kteří nejsou primárně milovníky zrovna koček. 

Režisér Guillaume Maidatchevsky je již dlouho opěvovaným matadorem na poli dokumentárních filmů o přírodě a jejích obyvatelích. Z jeho filmů je vidět, že mu během práce vládne nezměrná trpělivost, cit, smysl pro humor, detail, a samo sebou respekt a láska ke svým hlavním představitelům. Celovečerní film Putování se Sobíkem se stal naprostým hitem, a po právu přinesl svému tvůrci obrovské, prakticky celosvětové uznání. Svůj nový film pojmenoval tento vlídný sympaťák: Mon chat et moi. Má kočka a já, a o tom také jeho scénář vypráví. Máme zde malou, školou povinnou Pařížanku a koťátko narozeného pod střechou domu kde žije. Její rodiče si přestávají rozumět, on zvědavé, neposedné kotě, zůstává opuštěn na půdě plnéstarého harampádí. Dobrodružství může tedy začít. Jeho i její. Oba mají své trampoty, oba poznávají nové, učí se spolu i každý zvlášť, pomáhají si. Vědomě i netuše. To vše v srdci horské přírody, kde vlastní rodina Clémence svůj venkovský dům. 

 „Jde o to, aby lidé pocítili blízkost, která existuje mezi Clémence a kotětem.“ Říká pan režisér ke svém filmu a jeho natáčení. „Chtěli jsme dát publiku pocítit, že jsou ve vzájemné symbióze. Dítě a kočka, to je něco běžného. Ale díky čemu to funguje? Na rozdíl od psa, kterého lze poměrně rychle “ukáznit“, se kočka nachází na pomezí dvou světů: domácího a vnějšího. Má svou nezkrotnou, nevycvičitelnou stránku. Jak říká Maurice Genevoixe, autorka předlohy, “kočka musí souhlasit“. Je v ní tato podmínka “jen když se mi chce.“ A tak tu prolínají dva mláděcí světy. Každé má svá pravidla, své příčiny a následky, a spolu tvoří jedno velké dobrodružství života.

P.S. Škoda jen, že tvůrci českého dabingu nevybrali Clémence hlas, podobnější hlasu její představitelky Capucine Sainson-Fabresse. Je totiž jemnější, něžnější, a tím je i její Clémence příjemější, než ta, kterou máme v češtině.

Fotogalerie