ŽIVOT JE ŠANSON - ZLATKA BARTOŠKOVÁ & JITKA NERADOVÁ

V letošním osmičkovém a vůbec složitém a rozporuplném roce, mnozí z nás přemýšlí o tom, v jakém čase a v jaké zemi žijeme. A podvědomě hledáme osobnosti, kterým bychom mohli věřit. 

Hostem dalšího pořadu šansoniérky Zlatky Bartoškové ŽIVOT JE ŠANSON 16. června 2018 ve 20 hodin v Činoherní kavárně bude historička, spisovatelka a profesorka pražského gymnázia Thomase Manna Jitka NERADOVÁ.

Povídat si budeme nejen o její knize Doskočiště Protektorát, věnované prvním parašutistům z anglických výsadků na české území v letech 1941 a 1942. Ale třeba také o tom, že, jak říká sama Jitka Neradová, „dějiny jsou úžasným dobrodružstvím“ a historie, budeme-li ji znát a naslouchat jí, nám může ukázat cestu. 

Knihu Doskočiště načetli Simona Postlerová a Martin Zahálka a vydavatelství Tebenas ji připravuje k vydání jako audioknihu doplněnou o tištěnou fotografickou přílohu s portréty 28 československých parašutistů. Jako zvukově-obrazovou enyklopedii pro příští generace.

Jitka Neradová vystudovala pedagogickou fakultu a od té doby učí na Gymnáziu Thomase Manna v Praze historii. A o prázdninách píše. „Abych se z toho nezbláznila…ale učím ráda, baví mě to,“ říká s úsměvem sama autorka.

V roce 2007 jí vyšla první kniha Osud spjatý s hudbou - Jan Heřman, v roce 2009 druhá Odnikud nikam, v roce 2011 třetí kniha Třídní knížka do tramvaje :-). Čtvrtou v pořadí se stal sborník historických fejetonů Nic nového pod sluncem. Zatím poslední je Doskočiště protektorát. 

S Michaelou Šédovou se na Gymnáziu Thomase Manna každou poslední středu v měsíci v pořadu Hovory o historii věnují popularizaci historie a dějin. 

„Dějiny jsou pro nás úžasným dobrodružstvím, které potvrzuje naše krédo, že všechno je jinak. Navíc ctíme Santayanovu myšlenku, že kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat, proto se snažíme poznat co nejvíce“, podotýká Jitka Neradová.

Jejich hosty jsou historici, pedagogové, filozofové, teologové či archiváři, prostě lidé, kteří mají co říct. A chtějí se o svoje poznání rozdělit formou diskuse či debaty, které bývají přínosem pro obě strany. Historie díky jejich vědomostem a prezentaci ožívá a přináší nejen nové poznatky, ale i poučení pro současnost.

„A vůbec to není žádná nuda. Přijďte se přesvědčit sami, “píše se na stránkách Hovorů o historii.

Více zde: https://www.hovoryohistorii.cz/