Zemřela módní ikona, podnikatelka, modelka, interiérová návrhářka, designérka, influencerka a umělkyně života, Iris Apfel

Zemřela módní ikona, podnikatelka, modelka, interiérová návrhářka, designérka, influencerka a umělkyně života, Iris Apfel. Smutná zpráva se objevila v pátek na jejím instagramovém účtu, kde ji sledovaly přes tři miliony lidí. Její mluvčí uvedla, že zesnula ve svém domě na Floridě.

 

Jméno Iris Apfel zná každý milovník módy a designu,  americká podnikatelka je skutečnou ikonou módního světa. K módě a designu měla vždy blízko. Ještě pod jménem Barrel psala pro magazín Women´s Wear Daily a pracovala pro návrháře Elinora Johnsona, v roce 1948 se provdala za Carla Apfela, s nímž o dva roky později založila textilní firmu. Tu vedli až do roku 1992, kdy odešli do důchodu. V podnikání, které se specializovalo na reprodukce látek ze 17.-19. století, se jim dařilo, Iris se vypracovala a stala se vyhledávanou interiérovou designérkou. Mj. se podílela například na rekonstrukci interiéru Bílého domu, a to rovnou pro devět prezidentů: Trumana, Eisenhowera, Kennedyho, Johnsona, Nixona, Forda, Cartera, Reagana a Clintona. 

Apfel je také vášnivou sběratelkou. Ze svých cest si často vozila zajímavé módní kousky, které následně nosila na významné večírky vyšší společnosti. Jejím poznávacím znamením se staly syté barvy a vzory i výrazné doplňky. V roce 2018 podle ní byla vytvořena panenka Barbie, o rok později, ve svých 97 letech, Apfel podepsala smlouvu s modelingovou agenturou IMG. S manželem Carlem Iris strávila dlouhých 68 let. Zemřel v srpnu 2015 ve svých sto letech.

„Dodala jste odvahu mnohým z nás, byla jste nejautentičtější bohyní, kterou jsme znali. Díky za to, kolik jste do našich životů přinesla barvy. Inspirovala jste miliony lidí. Teď už jste s Carlem,“ zní jeden z komentářů. „Ukázala jste nám módní svět a to, že věk je jen číslo. Díky, že jste byla sama sebou a všechny jste nás inspirovala,“ stojí v dalším.

Ke kondolencím se připojují i slavní lidé. „Byla jste umělkyní života. Díky za vaši energii a inspiraci,“ napsal Lenny Kravitz. „Byla vším. Byznysmenkou, modelkou, módní ikonou, univerzitní profesorkou, hvězdou dokumentu, měla i svou Barbie panenku! Iris byla skutečným důkazem, že věk je jen číslo,“ napsala ve vzpomínce Maria Shriver.

 Fotografie: archiv     Zdroj: internet

Fotogalerie