ZDRAVOTNÍ STAV HANY HEGEROVÉ SE ZLEPŠUJE

 

Hana Hegerová byla koncem loňského roku v ohrožení života. Pro těžký stav srdečního selhání v souvislosti s akutním infarktem myokardu jí hospitalizovali ve Všeobecné fakultní nemocnici 1. lékařské fakulty UK v Praze, na klinice anestezie a resuscitace. Po dvou týdnech usilovné práce odborníků z oddělení Karim, pod vedením doc. MUDr. Martina Balíka, Ph.D. E.D.I.C.  se podařilo jí převést na koronární jednotku Nemocnice Na Homolce, kde se díky intenzivní péči lékařů, nezměrné aktivitě zdravotních sester a fyzioterapeutů z kardiologického oddělení její zdravotní stav stabilizoval. V těsné spolupráci s Rehabilitačním centrem nemocnice Beroun, které řídí pan primář Horáček, se daří zdraví legendární zpěvačky neustále zlepšovat.

„Její životní filozofie a zvláště jakási skrytá energie, kterou vyzařuje, mi dávaly naději, že tento svůj těžký boj vyhraje,“ říká zpěvaččin vnuk Matouš Heger, který zároveň dodává: „Rád bych tímto ještě jednou poděkoval panu doktorovi Balíkovi, panu profesorovi Neužilovi z Nemocnice Na Homolce a z Rehabilitačního centra v nemocnici Beroun také panu primáři Horáčkovi. Dík a obdiv za absolutní profesionalitu patří rovněž personálům a zázemí všech institucí.“

Hana Hegerová se narodila 20. října 1931 jako Carmen Farkašová v Bratislavě. Kariéru zahájila v žilinském divadle. Na přelomu 50. a 60. let vystupovala v pražském divadle Rokoko a později v Semaforu. S úspěchem zpívala také v zahraničí, dokonce i v proslulé pařížské Olympii.

Třiaosmdesátiletá zpěvačka předloni ohlásila konec veřejného vystupování. Je držitelkou celé řady ocenění. V minulosti získala cenu Francouzské akademie Chevalier de l´Ordre pour le Mérite de l´Education Artistique. V roce 1996 ji Akademie populární hudby uvedla do Síně slávy. Šest let poté obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy a v roce 2013 převzala insignii komandéra Řádu za zásluhy, kterým jí ocenil francouzský velvyslanec Pierre Lévy. Loni jí udělil státní vyznamenání prezident Miloš Zeman v podobě Řádu Tomáše G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj humanity. Zpěvačka se stala vůbec první ženou v historii, která dostala čestné občanství Prahy 1.Poslední řadové album Haně Hegerové vyšlo v roce 2010 pod názvem Mlýnské kolo v srdci mém a v té době patřilo k nejprodávanějším nahrávkám na českém i slovenském trhu. V září 2013 Supraphon vydal 3CD Zlatá kolekce, které bilancuje její mimořádnou padesátiletou hudební dráhu. Hana Hegerová celkem vydala sedm studiových alb, tři záznamy koncertních vystoupení a sedm kompilací. V červnu 2011 převzala Diamantovou desku Supraphonu za 1,6 milionu prodaných nosičů.

text - foto : SUPRAPHON