Zatočte s vodním kamenem jednou provždy

Koukněte do pračky, do varné konvice, do koupelny, na žehličku… je tam? Vodní kámen! Pokud doma máte tvrdou vodu, je pravděpodobnost, že se s ním budete potýkat, vyšší. Nic ale není ztraceno, s trochou práce a šikovným pomocníkem se dá vodní kámen „vystrnadit z domu“.

 

Vodní kámen je usazenina vápníku a hořčíku, která se vytváří na různých površích, např. uvnitř rychlovarných konvic, na spirálách praček atd. Podle obsahu vápníku a hořčíku ve vodě určujeme její tvrdost. Čím je voda tvrdší, tím více obsahuje těchto prvků, což vede k vytváření vodního kamene. Na vzniku vodního kamene se podílí také změna teploty, což je patrné na zanesených konvicích, pračkách a myčkách.

 

A proč stojí za to s vodním kamenem bojovat zavčasu?

 

Místa, kde se vodní kámen snadno zanáší, je třeba čistit pravidelně, velké nánosy se následně odstraňují těžko. Pojďme si říct o třech nejčastějších místech, kde se s vodním kamenem můžete setkat:

Toaleta

Vodní kámen se nejčastěji tvoří v záchodové míse. Pokud čištění zanedbáváme, vytvoří se po delší době silná vrstva kamene. Pokud je vrstva opravdu silná, je potřeba přípravek aplikovat vícekrát. Fixinela desi WC efektivně zbaví vaši toaletu vodního kamene. Použít ji můžete také, pokud se chcete zbavit vodního kamene z umyvadla, WC a obkladů. 

 

Co s myčkou a pračkou?

Součástí běžných tablet do myčky je také změkčovadlo, to by běžný provoz bez vodního kamene mělo zajistit. Pokud však máte hodně tvrdou vodu, je třeba do myčky přidávat také speciální sůl. Obzvlášť, pokud se u vás vyskytuje tvrdá voda, používejte při praní změkčovače vody.

 

Domácí očista pro rychlovarné konvice

Topná spirála je hlavní místo, které ve varné konvici zasáhne vodní kámen. Proto můžete jednou za čas provést rychlou očistu: naplňte konvici z půlky vodou a z půlky octem, nechte projít varem a několikrát důkladně propláchněte. Je důležité odstranit i poslední stopy po octu a - konvice bude jako nová! Pokud nemáte dostatek času a nemáte rádi ocet, rychlým a efektivním řešením je také praktické jednorázové čistidlo Luxon pro odstranění vodního kamene.

 

Text a fotografie : Lucie Paseková /PR Ogilvy&Mather Morava 

Fotogalerie