ZÁMKY LÁSKY

Říká se, že když zamilovaný pár zamkne malý visací zámek okolo zábradlí na mostě a klíč zahodí do řeky, vydrží mu láska až na věky. Řídí se tím milenci po celém světě.

S nápadem použít zámek jako symbol trvající lásky přišel italský spisovatel Federico Moccia v roce 2006. Na most ho neumístil on sám, ale poslal tam fiktivní zamilovanou dvojici svého románu Chci tě. Vybral si Milvijský most v Římě. Nedaleko něj byl podle legendy popraven mučedník z 3. století n.l. sv.Valentýn, patron lásky, který zaplatil životem, že tajně oddával mladé zamilované křesťany.

A tradice byla na světě. Zámky obsypávaly nejen mosty po celém světě /viz fotogalerie/, jsou i na Eiffelově věži, ve Valette na zábradlí, v Budapešti přibývají kovové rámy, kde si naprosto legálně můžete zámečky koupit i připevnit. Ušetřena nezůstala ani Praha. Zámečky se jmény milenců obsypaly můstek vedoucí na Kampě přes Čertovku a objevují se i na Karlově mostě. Zámečky na mostech přibývají zvláště v máji a památkáři z toho nemají radost...

Kolik z nich už asi ,,neplatí"...

 

Text a fotografie: Dagmar Hájková

Fotogalerie