ZÁKLADNÍ FAKTA O HYDRATACI

 

Voda a člověk

„Voda nepatří mezi živiny, ale je pro lidský organizmus nezbytná. Tvoří prostředí pro životní děje, je rozpouštědlem většiny živin, pomáhá regulovat tělesnou teplotu a umožňuje trávicí procesy. Díky pravidelné výměně vody můžeme z těla vyplavovat škodlivé látky“.Především u minerálních vod však dochází k usazování minerálů v těle.Dospělý člověk by měl denně přijmout 2-3 litry vhodných tekutin (tj. včetně vody obsažené v jídle), při velké fyzické zátěži i více. Nesmí se však přijímat velké množství vody nárazově, aby zatížené ledviny zvládly vyloučit takové množství. Člověk vydrží nejdéle bez vody 7-10 dní. Při dlouhodobém nedostatku vody může dojít k tvorbě ledvinových kamenů a krátkodobý nedostatek se projeví žízní, nevolností, slabostí a křečemi. Dále je důležité dbát na pitný režim u dětí a seniorů, kteří jsou náchylnější k dehydrataci, onemocnění ledvin a močových cest. Nedoporučuje se pít při jídle ani po něm, aby se nesnižovala účinnost trávení. Vodu ztrácíme denně v podobě moči (1,5-2 l), pocením, plícemi (při dýchání se vyloučí asi 400 ml vody), a stolicí.

Množství vody, které je nutné přijmout, aby organismus zůstal hydratovaný, závisí na mnoha faktorech. Národní akademie věd USA (Natio- nal Academy of Sciences) vypracovala odpovídající směrnice, ale obecně platí, jakmile máte žízeň, tělo vám řekne, že je potřeba hydratovat.

 

MUŽI      3,7 LITRU

ŽENY     2,7 LITRU

 

*PŘÍJEM VODY

Konzumací potravin a nápojů.

Jako vedlejší produkt metabolických procesů.

*ZTRÁTA VODY

Potem

Vylučováním

Dýcháním a dalšími běžnými tělesnými funkcem

*KONZUMACE KOFEINU

Podle posledních výzkumů může mít mírný močopudný účinek u osob, které obvykle kofein nekonzumují pravidelně. U osob, které kofein přijímají běžně, je tento účinek zanedbatelný.

 

Tělo vodu přijímá prostřednictvím konzumace řady potravin a nápojů, ale hlavním zdrojem hydratace organismu je pitná voda.

Mezi nejčastěji konzumované  nealkoholické nápoje patří : 

 MUŽI

1. VODA

2. LIMONÁDY

3. KÁVA

4. ČAJ

5. LIMONÁDY BEZ CUKRU

6. MLÉKO

7. 100% DŽUS

 

ŽENY

1. VODA

2. KÁVA

3. LIMONÁDY

4. ČAJ

5. LIMONÁDY BEZ CUKRU

6. MLÉKO

7. 100% DŽUS

 

Situace, kdy je obzvláště důležitě dbát na řádnou hydrataci, je tělesná aktivita:

*Pocení

Zbavuje organismus elektrolytů, jako je sodík, vápník, draslík a hořčík.

*Voda

Pomáhá udržovat organismus hydratovaný a další nápoje, jako jsou sportovní drinky s obsahem elektrolytů, pomáhají nahradit ztráty způsobené pocením během výkonu.

*Obnova hydratace

V závislosti na okolní teplotě a intenzitě tělesné aktivity je po skončení takové aktivity většina lidí ve stavu nedostatečné hydratace a potřebuje během regenerace po výkonu obnovit normální obsah vody v organismu.

  

RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista, člen Fóra zdravé výživy a spoluzakladatel poradenského centra Fitbee.