Zahrada jako antidepresivum. Proměny českých zahrad i balkónů v novém pořadu.

ČT1 uvádí novou dokumentární sérii - Ferdinandovy zahrady. Spolu s jedním z nejvyhledávanějších českých architektů Ferdinandem Lefflerem se zaměří na inspirativní proměny bezprostředního okolí v místě, kde žijeme.

Ferdinand Leffler, průvodce pořadem, patří mezi nejvyhledávanější a nejúspěšnější české zahradní architekty a jeho práce je ceněna i ve světě.

Zahrady podle něj v době přemíry technologií a virtuálních realit působí jako antidepresivum. Ferdinand je bude proměňovat právě v tomto duchu.  „Mám rád zahrady, které vyprávějí příběh. Mají svou pointu,“ popisuje svou základní filozofii Ferdinand Leffler a dodává: „Cílem pořadu je kultivovat tuzemské prostředí v oblasti zahradní architektury a péče o krajinu a zeleň okolo nás. Domnívám se, že po sametové revoluci přicházely na světlo veřejné spíše dílčí zahrádkářské rady a takové nesourodé komentáře bez smyslu pro celek a kontext. Rád bych, společně s vynikajícími soudobými architekty a výtvarníky z naší země, navrhnul novou a ucelenou filosofii přístupu k našim zahradám a zahrádkám. Podívejme se okolo sebe, často se setkáme spíš s napodobeninami nějakých katalogových kompozic a zahrada je velmi málokdy skutečným odrazem jejího uživatele, člověka. Chybí osobitost, upřímnost a opravdovost. Docela pěkným příměrem by možná byl stav české gastronomie v devadesátých letech. Podívejte se, ten v podstatě neměl nic moc společného s tím, jak se na stravování díváme dnes. A byla to otázka pár let kultivace a hledání pravdy a podstaty. Odklon od náhražek k opravdovým poctivým surovinám.”

 

Kromě Ferdinanda Lefflera v pořadu svůj talent ukáží také další zahradní architekti – Přemysl a Kamila Krejčiříkovi, kteří se specializují se na obnovu zahrad u historických budov; Jana Pyšková, která je specialistkou na tzv. dešťové zahrady; přední český odborník na zelené střechy a přírodní jezera Petr Halama; Jan Václavek, který se ve své práci zaměřuje na ekologické principy soužití člověka s přírodou; Zdeněk Sendler, ikona české zahradní architektury a talentovaná mladá architektka Martina Forejtová.

Ferdinandovy zahrady mají hned několik velkorysých cílů – do osmi dílů jsme se pokusili vměstnat všechny formy soukromých zahrad - venkovské, malé městské zahrádečky, terasy a balkony,“ doplňuje autorka námětu a scénáře Tereza Frcalová.

„Náš pořad není klasickým  hobby magazínem. Je pro diváka spíše inspirací, návodem, jak začít uvažovat  v momentě, kdy si chce vylepšit či  rovnou pořídit zahradu.  Ukazuje, jak je důležité vnímat  stávající prostor a přírodu kolem sebe,  jak  někdy zdánlivě složité úkoly mají jednoduchá řešení. A že je dobré si k tomu všemu pozvat odborníka,“ říká kreativní producentka Martina Šantavá.

Fotogalerie