Zahrada budoucnosti - Singapur - SIMONA HEJLOVÁ

Když jsem se v roce 2004 nastěhovala do Singapuru, byla jedna z jeho nejzajímavějších částí, Gardens by the Bay,  z větší části zalitá morem. Část vodní plochy, pak byla zavezena různým materiálem tak, aby vznikla pevnina a na té pevnině mohly vyrůst zahrady. Úžasné, jedinečné Gardens by the Bay - obrovský zelený pás , který se nachází v bezprostředním sousedství  hlavního obchodního centra Singapuru. Město Singapur je městem zeleně, rostlin a stromů. Místní vláda usiluje o to, aby město působilo jako velká zahrada. A zatím se jí to úžasně daří. Jen tak pro zajímavost – víte, že v Singapuru je kácení stromů zakázané zákonem? Pokud se strom přece jen pokácet musí, je nutné si napřed obstarat povolení.

Veřejnosti byly zahrady slavnostně představeny v červnu 2012. Tyto zahrady mají symbolizovat tropy a singapurskou národní květinu – orchidej. Oblační les, Dům květin a Super stromy tvoří hlavní atrakce Jižních zahrad. Východní a Střední zahrady jsou určeny pro odpočinek, jízdu na kolech, pikniky a venčení pejsků. 

Dům květin je největším skleníkem bez vnitřních podpěr na světě. Vzduch se tu na rozdíl od evropských zateplených skleníků ochlazuje na příjemných 15 -16 stupňů Celsia. Další jeho jedinečností je efektivní využití vlastních zdrojů. Například je zde zadržována veškerá dešťová voda - v tropickém Singapuru prší téměř denně – a ta je pak následně používaná uvnitř budovy. Z Domu květin se vchází do Oblačného lesa (Cloud Forest), tajemného světa zahaleného v mlze. Uprostřed lesa se tyčí obrovská hora, pokrytá rozmanitou vegetací, včetně ohrožených rostlin, přivezených z Amazonského pralesa. Součástí Jižních zahrad jsou zahrady čínské, japonské i indické. Živým stromům ze všech koutů světa vévodí obří ocelové konstrukce ve tvaru stromu. Super stromy měří 50 metrů a  jsou pokryté živými rostlinami. Navzájem jsou propojeny mostem, který slibuje krásný výhled těm, kteří nemají strach z výšek. Most je totiž zatraceně vysoko. V jednom ze super stromů, je ukryta luxusní restaurace. Nabízí nejen nezapomenutelný gurmánský zážitek, ale také jedinečný pohled na noční světelnou show zvanou Garden Rhapsody.  Světelná podívaná je pro návštěvníky zdarma, a je možné si ji vychutnat každý večer po sedmé hodině. Super stromy  jsou skvostné a právem lákají k návštěvě jejich útrob i košatých železných korun. Doufejme však, že i nadále zůstanou pouze atraktivní ozdobou singapurských zahrad a nestanou se stromy budoucnosti. 

 

Garden by the Bays je ekologickým projektem, který má sloužit k prohlubování znalostí o jedinečnosti a nenahraditelnosti přírodních krás planety Země.  

 Text : Simona Hejlová  SINGAPUR        Foto : Simona Hejlová , Sandra Macheroux a archiv

Fotogalerie