Začalo natáčení filmu BRATŘI, který vypráví příběh bratrů Mašínů

Na začátku srpna začal režisér Tomáš Mašín natáčet film BRATŘI, který vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Hlavní role v něm ztvární Oskar Hes a Jan Nedbal, v dalších se objeví například Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Matěj Hádek a Tatiana Dyková. Snímek Bratři vzniká pod vedením producenta Petra Bílka. Premiéra je naplánována na podzim roku 2023.

Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje tolik emocí jako právě příběh skupiny bratří Mašínů. Hrdinové nebo vrazi? Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. Rodina, jejíž členové se vzepřeli nacistické i komunistické totalitě. Jeden ze zásadních příběhů naší novodobé historie bude vyprávět film Bratři, jehož natáčení bylo právě zahájeno. 

Režisér Tomáš Mašín se k tématu a vyznění filmu vyjádřil slovy: „Bratři jsou pro mne osobním filmem. Nejen proto, že jsem spřízněn s rodinou linií, ze které Mašínové pocházejí, ale zejména z důvodu povahové rezonance s hlavními hrdiny. Rozumím touze vzepřít se nespravedlnosti a útlaku. Křičet, když ostatní zbaběle nebo konformně mlčí. Chápu potřebu mladých kluků ukázat odvahu, jako ji ukázal jejich táta. Ale také vidím jejich nezralost, nezkušenost, chyby v úsudku a zbrklost. Stejně jako to, že jejich činy byly vedeny čestnými úmysly - riskovat své životy za svobodu nejen svou, ale také svého národa. Bratry chci natočit jako přímočarý film, mimo jiné i v absenci přikrašlování reality, či kýčovitému očerňování protivníka. S důrazem na rodinnou linku příběhu.“

K vlastnímu natáčení filmu Tomáš Mašín ještě doplnil: „Bratry vidím jak moderní, syrový akční film. Někdy brutální, za všech okolností co nejvíce autentický. Bude to velmi náročné natáčení a bude to bolet. Mne, štáb, herce, kteří se budou muset připravovat fyzicky a ztratit minimálně desetinu své váhy. Fyzická proměna hlavních protagonistů musí zprostředkovat fyzický diskomfort i divákovi.“ 

Kromě představitelů hlavních rolí Oskara Hese (Josef Mašín) a Jana Nedbala (Radek Mašín), se ve filmu objeví Taťána Dyková (Zdena Mašínová), Matěj Hádek (Zbyněk Roušar), Adam Ernest (Milan Paumer), Matyáš Řezníček (Václav Švéda) nebo Antonín Mašek (Zbyněk Janata). Premiéra je v plánu 26. října 2023, sedmdesát let od útěku do Západního Berlína.

Natáčení filmu, který vzniká v koprodukci Česka, Německa a Slovenska, bude probíhat až do konce listopadu. Snímek podpořila řada institucí včetně České televize (kreativní producent Jaroslav Sedláček), evropského koprodukčního fondu Eurimages nebo Státního fondu kinematografie a záštitu nad ním převzalo i Ministerstvo obrany ČR. Distributorem a koproducentem filmu je CinemArt.

 Fotografie: Zuzana Panská

O tvůrcích:

Tomáš Mašín začínal na reklamách, kde to dotáhnul na světovou špičku. Debutoval výpravným dramatem 3 sezóny v pekle, které soutěžilo na festivalu v Karlových Varech a bylo nominováno na jedenáct Českých lvů. Výrazný úspěch zaznamenal Tomáš také s televizní sériemi Profesor T. (Nova) a Ochránce (Česká televize), která byli nominovány, resp. letos získala Českého lva. 

Marek Epstein běhával závodně sprinty za SK Slavia Praha, takže o útěcích něco ví. Je to s náskokem nejúspěšnější domácí scenárista, který napsal Šarlatána (r. Agniezska Holland), Václava (r. Jiří Vejdělek) nebo dvojku Anděla Páně (r. Jiří Strach). Je držitelem Českého lva za scénář k dramatu Ve stínu, což potvrzuje, že Marek toho dost ví o padesátých letech, ve kterých se film Bratři odehrává.

Petr Bílek je zakladatelem filmové a televizní produkce FilmBrigade, kde vznikla řada úspěšných televizních seriálů pro komerční (Polda, Přešlapy, Tátové na tahu) i veřejnoprávní Českou televizi (Clona, Sever). V posledních letech na vývoji sérií spolupracovali se světovými televizemi a studii jako Sony Pictures, ITV, Red Bull Studios nebo ZDF. Petr je členem Emmy International Academy of Television.

Fotogalerie