YAARA ZACH: ROK PRVNÍ

Srdečně Vás zveme na přednášku k výstavě Yaary Zach: Rok první, která proběhne 3. října 2023 v 18:00 v CSU Praha. Akce se koná u příležitosti její samostatné výstavy, která probíhá do 13. října 2023 v galerii Artwall.

 

ROK PRVNÍ
Izraelská umělkyně Yaara Zach představí své nejnovější dílo s názvem „Rok první“, což je komplexní projekt zahrnující videoinstalace, kresby a sérii fotografií, která je v současné době vystavena v galerii Artwall. Projekt „Rok první“ má kořeny v performativních akcích zahrnujících objekty-obleky neustále se proměňující prostřednictvím dechu. Výsledkem je unikátní smuteční obřad. V přednášce Zach promluví o své fascinaci starověkými obřady a židovskou mystikou, nastíní své zkoumání kolektivů, jednotlivců, území a hranic v rámci díla vyrůstajícího z performativního aktu vzájemného dýchání a z představy nového komplexního organismu inspirovaného korálovými útesy a superorganismy. Přednáška se bude zabývat vývojem autorčiny umělecké praxe od statického sochařství k performanci a k užívání nestabilních materiálů jako je vzduch a tekutiny.
Přednášku podpořilo Izraelské velvyslanectví v Praze.

Projekt probíhá s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Městské části Praha 7. Dále byl podpořen organizací Asylum Arts at The Neighbornhood: Městské centrum pro židovský život, Artport Tel Aviv a Mifal HaPais Coucil for the Culture and Arts. 

Mediálními partnery projektu jsou Artmap, Radio 1, GoOut.

                                                            Přednáška bude v anglickém jazyce.


O umělkyni
Yaara Zach (nar. 1984) žije a pracuje v Tel Avivu. Zach je multidisciplinární umělkyně pracující převážně se sochou. Její práce často tematizuje lidské tělo jako místo osobních a kolektivních vzpomínek. Vystavovala v mezinárodních institucích včetně Muzea umění v Tel Avivu, Izraelského muzea v Jeruzalémě, Moskevského mezinárodního bienále mladého umění, Muzea Berardo Collection v Lisabonu, Domu umělců v Brně a dalších. Získala řadu ocenění, mimo jiné cenu Ann a Ari Rosenblattových za výtvarné umění v roce 2022, cenu za zásluhy od Bezalelovy akademie umění a designu a cenu Rabinovičovy nadace pro umění.

Fotogalerie