Woody Allen - DĚŠTIVÝ DEN V NEW YORKU

                                                                                               

Woody je Woody je Woody, řekla by dáma, které Woody Allen složil poklonu ve svém filmu „Půlnoc v Paříži“, naprostém hitu pro všechny milovníky města nad Seinou a života tamní bohémy. A tak to je a důkazem toho je i film,  právě přicházející do našich kin - mistrova naprostá  klasika „Deštivý den v New Yorku“.  

Nejslavnější kulisa filmů Woodyho Allena tedy opět ožívá a věřte, že podzimní Manhattan snímaný objektivem  jednoho z největších kameramanů světa Vittoriem Storarem, je krásou velikou.  A příběh? Ten je lehký, něžný, zábavný, prim v něm hrají brilantní dialogy a skvělé výkony hereckého obsazení, jak jinak, než hvězdného. Účelem je pobavit a právě to se děje. Film si na nic nehraje, nic nenutí, ani nic závratného neobjevuje, je „pohádkou“, která prostě jen udělá hezky. Přesně, jak tomu u romantických komedií bývá. Ocitáme se ve světě filmových tvůrců a bohaté newyorské společnosti, a obé zanechává poněkud zatěžkávající stopy na životních postojích a vnímání světa některých jejích členů. Dvojice studentů opouští  kampus, aby strávila romantický víkend v Big Apple.  Arizonská kráska Ashleigh má za úkol vyzpovídat tam pro školní časopis slavného filmového režiséra, pro jejího přítele Gatsbyho je to příležitost, jak jí ukázat své rodné město. Plán si tento mladík vytvoří naprosto bezchybný. Zamluvit hotel s výhledem na Central park je otázkou chvilky, rozhovor bude trvat také zcela jistě jen krátký čas a jemu se určitě podaří zůstat ve městě inkognito a tím se vyhnout večírku rodičů a potkání se s matkou, ke které má poměrně dost vyhraněný vztah. Oba se tedy vydávají na cestu a plán, vystavěný jako krásný domeček z karet, se může začít bortit, aby vše nakonec dopadlo přesně tak, jak dopadnout musí. 

Získat roli u Woodyho Allena je poctou pro úplně všechny herce, honoráře v tomto případě nehrají roli, hlavním je moci býti přítomen. Tentokrát je to mladičký, avšak již na Oscara nominovaný Timothée Chalamat (Dej mi své jméno, Lady Bird, Král) v roli Gatsbyho a skvělá Elle Fanning (Tři generace, Oklamaný, Až na dno) jako Ashleigh.  Dále pak populární mladičká herečka a zpěvačka Selena Goméz, slavný Jude Law, Diego Luna, Liev Schreiber, Rebbeca Hall, jedna z broadwayských hvězd Cherry Jones a začínající kráska Kelly Rohrbach.

Babí léto se v našich krajích záhy promění v podzim a přesně tak, jak se tomu děje na filmovém plátně, takže vše dokonale ladí a já vás tímto s potěšením zvu do kina. Třeba po příjemné večeři, strávené někde, kde to máte rádi, anebo před ní......   T.P.

Fotogalerie