WIND RIVER

                                                

WIND RIVER  je zbytkem americké divočiny a zároveň největším neúspěchem současných obyvatel Ameriky - indiánská rezervace. Místo, kde žijí lidé v extrémních podmínkách, místo, které má svá vlastní pravidla, místo, kde se odehrává mnoho tragédií, kde se dějí zločiny, které jsou zbytkem světa naprosto ignorovány, místo, kde nikdo nemůže vyhrát, místo, kterého se teď mohou dotknout všichni, kdož půjdou do kina na film vyprávějící o tomto kraji a jeho lidech. Film skvěle natočený, jež je výpovědí o člověku, o jinakosti každého z nás a propojení, které všichni mezi sebou máme. City a emoce nejsou pojítkem jediným. Režisér a scénárista filmu Taylor Sheriden (původním povoláním herec) je tím, kdo je teď za své dílo opěvován a právem. Natočil ohromně silný, minimalisticky pojatý thriller, jehož příběh zasáhne diváka, na několika úrovních. Úcta a respekt k osudovým ranám jedněch zrcadlí zoufalství druhých, jež stojí na straně těmto schopnostem odvrácené. „Film je studií následků toho, co se děje pokud jsou lidé přinuceni žít v místech, kde by člověk nikdy žít neměl“ říká pan režisér, který ví o čem hovoří. Umí se dívat, má touhu vyprávět a veliký dar k předání obého. Slova a mlčení stejnou měrou provází jeho thriller, vyprávějící příběh za příběhem, který mrazí a nedovolí myšlenkám hned tak ho opustit. 

Člověk a příroda - člověk v přírodě - příroda v člověku. Stopař a profesionální lovec Cory Lambert objeví uprostřed zasněžené pusté krajiny tělo mrtvé indiánské dívky. Vyšetřování  záhadné smrti dívky, kterou všichni znají je přiděleno mladé, na situaci nepřipravené, avšak velmi odhodlané agentce FBI, přijíždějící do Wind River z Las Vegas. Janne Bannerová sice vůbec netuší v jakém světě se ocitla, ale je rozhodná a intuice jí hned v počátku dá jasně najevo, že šanci na „úspěch“ má pouze za podpory právě Lamberta, muže zatěžkaného minulostí, která vyplouvá během vyšetřování na povrch. Žádná neobvyklá situace v žánru zvaném akční thriller, ale zde je tomu přece jen jinak. Sledujeme příběh, který se skutečně odehrál , sledujeme postavy, které nevzešly z fantazie autora scénáře. Taylor Sheridan trávil dlouhý čas ve Wind River, zná se s jeho obyvateli, spolupracoval s různými indiánskými komunitami, kmeny a organizacemi i mimo něj - někteří jejich členové byli také součástí filmového štábu. „ Chtěl jsem, aby vše ve filmu bylo od samého počátku naprosto realistické. Jedná se o nemilosrdný svět, ve kterém je nepřítelem samotná krajina. Jde o svět ve kterém závislosti a násilí zabíjí více lidí než rakovina a znásilnění je považováno za zkoušku dospělosti dívek, ze kterých se stávají ženy. Ačkoliv se vedou statistiky o zmizelých osobách pro všechny ostatní skupiny obyvatelstva, v případě indiánských žen žádné neexistují, nikdo neví, kolik jich je vlastně pohřešovaných. Není jiné prostředí v Severní Americe, které by se tak málo změnilo, jako právě rezervace. Nechci ve svém filmu odpovídat na otázky, chci reflektovat, co vidím, snažím se citlivě a pravdivě podat obraz lidí, kteří jsou nuceni žít v těchto místech.“ Zdá se, že se to panu režisérovi dokonale podařilo, někteří členové indiánských sdružení nechtěli věřit, že sám není indiánského původu. Veliká pocta pro umělce, který dělal vše pro to, aby proniknul do duše původních obyvatel Ameriky a zprostředkoval jejich současný život nám ostatním. 

Vynikající je herecký výkon Jeremy Rennera (Smrt čeká všude, Město, Příchozí).  Hlavní příběh postavy Cory Lamberta se odehrává převážně beze slov a v jeho tváři můžete vskutku číst jako v knize. Uvidíme zdali  své dvě předešlé nominace na zlatou sošku Oscara tentokrát promění – já bych mu to opravdu přála. Naprosto přesvědčivá je i Elisabeth Olsen, pro kterou vlastně pan režisér roli Jane Bannerové psal. V jejím stínu nestojí žádný z přítomných herců, všechny postavy žijí na plátně ve svých emocích způsobem, který se dotýká vnímání diváků přesně tak, jak bylo záměrem tvůrců, jež měli všichni pouze jeden jediný cíl – sloužit příběhu. Příběhu v němž má každý detail své místo a opodstatnění, kde svoji roli hraje až hmatatelná energie přírody a mystika spojená s ní i se zvyky obyvatel místa jménem Wind River.

 

              Přeji vám silný zážitek.

Fotogalerie