Sbírka plakátů Terryho ponožky se připojuje k letošnímu „osmičkovému“ roku tematickou výstavou plakátů k československým trezorovým filmům. Prohlédnout si ji budou moci návštěvníci pražského kina Aero a brněnského Univerzitního kina Scala. V pražském kině Světozor pak navíc výstava „100 let v plakátu“ ukáže téměř šedesát plakátů z různých oblastí společenského a kulturního života v Československu. Výstavy budou probíhat až do konce roku 2018.
Kurátoři galerie Terryho Ponožky ze své sbírky vybrali plakáty a propagační materiály, které mapují trezorové filmy československé kinematografie. „Výběr je motivován snahou upozornit na snímky, které z různých důvodů stojí ve stínu slavnějších trezorových děl. V pražském Aeru a brněnské Scale jsou tak k vidění plakáty k více než padesáti filmům, a to jak těch, které v době svého dokončení nebyly vůbec uvedeny do distribuce, k těm jejichž samotné dokončení bylo znemožněno i k těm, které byly zakázány po svém dokončení,“ říká Pavel Rajčan z Terryho ponožek.
Prostřednictvím plakátů budou představeny filmové tituly z padesátých let minulého století perzekuované v důsledku tzv. banskobystrické konference a nařčené z nepravdivého a pesimistického zobrazení života v Československu. Prezentovány budou také snímky z let šedesátých tvořené ve svobodnějším ovzduší největšího rozmachu československé nové vlny i těsně před nástupem cenzury. Toto období zároveň kopíruje éru výrazného nástupu tuzemské autorské plakátové tvorby. Návštěvníci Aera a Scaly zde najdou i plakáty ze sedmdesátých a osmdesátých let, jejichž tvůrci se museli vypořádat s nově nastoleným diktátem normalizačně estetických a sociálně-politických požadavků.
V rámci celé výstavy budou k vidění jak původní dobové plakáty, tak plakáty k obnoveným premiérám, kterých se zakázané filmy dočkaly po sametové revoluci.
„Výstava 100 let v plakátu ve foyer pražského kina Světozor odráží dobové proměny společnosti, poptávky, zájmů a v neposlední řadě stylu grafického zpracování. Výběr dodržuje tři hlavní linie: prvorepublikový plakát, oblast plakátové propagace z období mezi lety 1948 až 1989 a nakonec náznaky porevolučních proměn,“ shrnuje Rajčan.
100 let v plakátu tak nabídne průřez dvacátým stoletím v Československu. Počínaje sokolskou, hasičskou či divadelní tematikou přes komunistické prosovětské a antiimperialistické plakáty, spartakiády, horníky, zlaté slavíky, výstavní plakáty, folklor, závody míru, SVAZARM (Svaz pro spolupráci s armádou) a nezbytnou tematiku československo-sovětského přátelství.
Výstava ve foyer kina Světozor potrvá až do konce tohoto roku.