Vojtěch Dyk zpívá Bernsteinovu MŠI

 

Náročné zkoušky nového nastudování proslulé Mše Leonarda Bernsteina probíhaly do poloviny února v prostoru Jatka 78 v pražských Holešovicích. 

Od druhé poloviny měsíce se zkouší v kulturním středisku Omega v Brně. Závěrečnou fázi příprav absolvují všichni aktéři včetně protagonistů – Vojtěcha Dyka, Terezy Černochové, Ondřeje Rumla či Davida Uličníka - na výstavišti Flora Olomouc, kde se také 6. března uskuteční premiéra.  

Režie tohoto mimořádného díla se ujal Šimon Caban, který o práci říká „Zkoušíme dlouho a poctivě, známe všechny noty, změny a myslíme si, že nás už nic nemůže překvapit. A jsme stále zaskočeni mnoha místy, o kterých víme, že přijdou, a zase nás dojmou k slzám. Od začátku jsme věděli, že chceme výjimečnou událost a znali jsme realizační možnosti. Teď, když se blížíme k premiéře, musím přiznat, že původní představa se naplňuje beze zbytku. Je to krásné dílo, které nás čistí. V Bernsteinově Mši vystupují tři pěvecké sbory: Street Chorus je denně na zkouškách, protože to je krev díla. Chlapecký sbor přichází občas, zpívá na začátku a ke konci, ale jeho sólisté jsou převtělením hlavní postavy celebranta. Chrámový sbor, který je představitelem duchovna, jsem umístil vysoko nade všechno pozemské hemžení. To oddělení hlavních těles je správné – často jdou hudebně i obsahově proti sobě, hádají se a celebrant usiluje o smír všech. Nemá to lehké. Miluji ten vznik jednotlivých kamínků, které ve finále vytvoří nádhernou mozaiku.“ 

Mše měla premiéru v roce 1971 a unikátní představení vzniká na počest jejího 45. výročí. V České republice byla v kompletní podobě uvedena v roce 1997 na nádvoří Pražského hradu. Tentokrát však bude poprvé uvedena její speciální verze upravená Leonardem Bernsteinem tak, aby byla přenositelná do menších sálů a tak přístupná širší veřejnosti. 

Po premiéře v Olomouci následuje představení v Českých Budějovicích (10. 3.), Brně (13. 3.), Ostravě (15. 3.), Praze (17. 3.), na podzim pak znovu v Brně (24. 9.) a v Hradci Králové 27. 9.).

 

  Text : Zuzana Ptáčková

  

 Foto: 2media (Tino Kratochvil) 

 

 

 

                  

Fotogalerie