VINNETOU - hrdina od padajících vod

 

Plitvická jezera máme nesmazatelně spojena s legendárním Pokladem na stříbrném jezeře a jeho hrdinou Vinnetouem, náčelníkem Apačů. Z vyhlídky nad Plitvickými jezery spatříte nekonečnou krásu stříbrných vod s vodopády a kaskádami a v uších Vám docela jistě zazní ona slavná filmová melodie. V myšlenkách se  mžikem vrátíte do svého dětství, zamrazí Vás, oči se Vám zalesknou a  možná i zavzlykáte, že je to všechno pryč.  Tak jsme také přijali zprávu o odchodu  Piera Brice do věčných lovišť.

Velký Mannitou jistě náčelníka Apačů ochrání.

 

 

Plitvická jezera jsou nejznámějším národním parkem v Chorvatsku a pro svou rozmanitost a  divotvornou krásu jsou zařazena do světového přírodního dědictví Unesco a dnes nad nimi bdí i duše Vinnetoua. Vodní plochu tvoří 16 navzájem propojených jezer a jezerní systém je protkán sítí stezek, dřevěných lávek a můstků a na mnohých místech vytváří romantická a čarovná zákoutí.  Ze 140 vodopádů je nejznámější Velký vodopád, jehož vody padají z výšky 78 metrů . Kolem padající vody se vytváří mlžný opar a vodní tříšť je protkána duhou, které se můžete dotýkat. Mezi největší jezera patří jezero Kozjak, které je zároveň i nejhlubší (46 m) . Jezero Kozjak můžete přejet z jednoho konce na druhý pohodlnou elektrolodí, která  plyne po jezeře tak tiše, že slyšíte vlastní dech i zpěv ptáků z okolních lesů. Je to velký zážitek a Vinnetou by byl spokojen. 

Barva vody v jezerech a jezírkách je pastvou pro oči. Třpytivou zelenomodrou krásu průzračných vodních ploch a měňavé tyrkysové odstíny snad ani nelze zachytit. Voda obsahuje uhličitan vápenatý, který se usazuje na rostlinách a vytváří krustu, která tvoří základ travertinových útvarů, které se vrší na sebe a narůstají, až přehradí řečiště  a vznikne jezero. Stříbrnou krustou jsou obaleny i potopené kmeny v jezeře. Z jezera pak voda odtéká přepadem a vytváří kaskády a terasovité rozložení jezer. Jezerní systém je napájen více řekami či říčkami (Korana, Plitvice, Rječica, Crna , Biela).  Nad jezery se  vypínají vápencové masivy jinde jsou jezera lemována hustě zalesněnými kopci. V okolí stříbrných vod již neloví Apači, ale můžete potkat lišky, srny, vlky, divoká prasata, rysy a při troše štěstí i medvěda, s jehož dědou zápasil Vinnetou, když zachraňoval Ribanu.

A samozřejmě na konec jeskyně – je tam ! Ta slavná jeskyně nad Stříbrným jezerem  s bájným pokladem Apačů , který je  tam dodnes ukryt v propadlině pod nánosem bahna  spolu s kostrami zločinných bledých tváří.   Můžete ji navštívit a kromě ní i 20 dalších. 

Nezapomeňte se zastavit, až budete mířit na Makarskou. Stojí to za to ! Nenarazíte na žádný „Vinnetouland“, billboardy s indiány, stánky s tomahawky, oštěpy a amulety. Vinnetoua tady nic nepřipomíná, ale všichni ho mají ve svém srdci a vzpomínají....

 

text a foto : Vladimír Hájek

Fotogalerie