Viktor Frankenstein - HOROR - CINEMART

 

Odhalte původ monstra a jeho stvoření

Oživit mrtvou hmotu a stvořit z ní živou bytost dokázali zatím jen Bůh a Viktor Frankenstein. A právě o tom druhém vypráví náš příběh odehrávající se ve století, kdy se čerstvě probuzená věda, nové technologie a tradiční víra a náboženství sbližují, aby změnily zákony, jimiž se řídí život a smrt. V časech, kdy se zdá, že nic není nemožné. Radikální vědec Dr. Viktor Frankenstein (James McAvoy) a jeho pomocník Igor (Daniel Radcliffe) mají společnou vizi o uměle stvořeném životě, který může změnit svět. 

Victorovi se však výsledky jejich společné práce vymknou kontrole a dokonce hrozí, že se dostanou do rukou lidem, kteří s nimi budou chtít uspokojit své mocenské choutky. Zatímco Frankenstein chce ve vynalézání pokračovat bez ohledu na možné následky, Igor si uvědomuje, k jakým hrůzným koncům mohou vést. Jedině on může nakonec zachránit Viktora zachránit před jeho před sebou samým a svět před smrtelně nebezpečným monstrózním stvořením. 

I když děj filmu vychází z klasické knižní předlohy Frankenstein spisovatelky Mary Shelley, takže se můžete těšit na tajemné hrady, viktoriánské laboratoře, hrozivé bouře a nezbytné blesky, jeho tvůrci se rozhodli pro velmi originální přístup. Hlavním hrdinou totiž není ani oživlé monstrum či šílený vědec, ale právě znetvořený sluha Igor, který dosud vždy zůstával skromně v pozadí. 

"S vědou a novými technologiemi vždy byl a je spojen strach, že se dostaneme do bodu, kdy už nad věcmi ztratíme kontrolu, a o tom vypráví náš film. Je o dvou mužích rozhodujících se, zda překročit tuto hranici. A jak se zachovají, když to nastane," popisuje filmový příběh Daniel Radcliffe.

 

 Hrají: Daniel Radcliffe, James McAvoy, Jessica Brown Findlay, Andrew Scott, Freddie Fox                                                    

 VIKTOR   FRANKENSTEIN                  FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

 

Romantika pur, a radost veliká pro všechny milovníky představitele Haryho Pottera, dnes už vynikajícího herce, Daniela Radcliffa. Těm komu byl doposud tento mladík lhostejný zaručuji, že si ho zamilují, mladým dívkám i dámám s mateřským pudem může dokonce i vstoupit do snů. A snové – tedy tím chci říci dokonale do detailů propracované  - prostředí bude radostí  pro všechny milovníky dob dávno minulých. Před jejich očima zde ožije vše přesně tak, jak se v romantickém „hororu“ sluší a patří. Výtvarně dokonalé jsou i kostýmy, kamera evidentně „miluje“ vše, co před sebou vidí, speciální  efekty pak již jen dokreslují potřebné.

Příběh je známý. Podob bylo zpracováno mnoho. Každý se snaží přinést něco nového, překvapit. I zde je příběh zpracován způsobem nečekaným, nutí ty, kdo rádi fabulují, k hledání všech možných variant. Jak věci vlastně doopravdy jsou a jak to asi pro toho či onoho dopadne, jsou nejčastější otázky, které si takoví diváci během filmu kladou několikrát. Nakonec se ukáže (a tím nic neprozrazuji), že autoři ctí spisovatelku Mary Schelly, v jejíž hlavě se tento příběh zrodil, avšak podoba „ bytosti“, kterou, zde student medicíny Viktro Frankenstein stvoří, se tedy alespoň pro mně, dost nepovedla. Působí jako jakási mutace komiksových postav podobného druhu. Avšak upřímně: ráda to odpustím, ač malinko lituji. Více však lituji obsazení blonďáčka Freddiho Fixe do role nebezpečného zákeřného, padoucha, neb tento mladík nemá ještě sílu, která je pro ztvárnění takové postavy, nutná. 

Nicméně svoji podívanou jsem dostala i tak a herecký duet Radcliffe – Mac Avory je vskutku grandiozní. Je vidět, jak moc tyto dva nesmírně talentované herce jejich souboje i společné nadšení z díla, které před kamerou tvoří, baví, jak se doplňují. Přesto má i každý zvlášť své vrcholy a svá samostatná vítězství.

 Je to „pohádka“ drsná (pro všechny vegetariány ještě o něco více) a také romantická. Vypráví příběh o přátelství, které využívá i zneužívá, ale přece jen jeho jistým druhem je. Příběh o šílenství které, jak dějiny ukazují , k lidské genialitě patří, příběh u kterého zamrazí uvědomíme-li si jeho spojení s dobu, ve které právě žijeme. ....................

„ Kolik lidských klonů již asi „žije“ ??? “

                                                                    Tereza Pokorná