VĚDĚLI JSTE, ŽE ...

Její neodolatelná vůně nejen aktivuje naše chuťové pohárky, ale zároveň zvyšuje aktivitu našeho mozku! Na výrobu 500 gramů čokolády je zapotřebí 450 kakaových bobů. O léčivých a tělu blahodárných účincích čokolády věděli již staří Aztékové a Mayové! A věděli jste, že prapůvodně se čokoláda prodávala pouze v lékárnách na lékařský předpis?!

Nejpopulárnější sladkost na světě na osm písmen? Jednoznačně ČOKOLÁDA! I když… V podstatě se jedná o poměrně hořkou pochutinu či potravinu vyrábějící se z kvašených, následně pražených a po té mletých kakaových zrn stromu Theobroma cacao, jehož jméno znamená „POKRM BOHŮ“. Čokoláda ve své téměř původní podobě byla k mání pouze v lékárnách (cca do začátku 20. století), jelikož byla – podotýkáme, že zcela právem! – považována za lék.  Kupříkladu afričtí lékaři předepisovali pití čokolády jako preventivní krok před možnou infekcí malárie. Jako první jsou v historických pramenech za pěstovatele kakaovníků a „výrobců“ čokolády uváděni Mayové. Aztékové se k ní dostali poměrně později, jelikož kakaovníky neuměli vypěstovat a tak kakao nakupovali. Každopádně od dob Mayů uteklo spousta vody a také je na výsost jasné, že není čokoláda jako čokoláda, že?! Ano, celosvětově se sice za čokoládu utrží téměř 80 miliard dolarů, což je astronomická částka, ovšem do těchto zisků jsou započítány nejen všechny možné i nemožné druhy čokolád, ale také produkty, které mají s opravdovou čokoládou společného asi tolik jako včela s polárním medvědem.

Čokoláda je bohatým zdrojem minerálů – kalcia, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku, zinku, manganu, selenu a vitamínů řady A, B, C a E, které jsou prospěšné zdraví. Kakaové máslo a kofein například prokazatelně podporují látkovou výměnu a zvyšují výkonnost.

A VĚDĚLI JSTE VŮBEC, ŽE …

vyšší příjem čokolády je spojen s nižším rizikem srdečních problémů?! Podle studie publikované v roce 2015, která po dobu 11 let sledovala více než 20 000 respondentů, kteří se jí dobrovolně účastnili.

…  čokoláda je využívána i jako prostředek při léčbě depresí?! A díky obsahu kalia a magnesia působí velmi příznivě i proti stresu.

se doporučuje 50 g čokolády jako prevence pro osobu na den? Podotýkáme ale, že se jedná o skutečnou čokoládu, která by měla obsahovat 99% kakaa.

čokoláda bohatá na flavonoidy (snižují riziko onemocnění kůže, předčasného stárnutí i vzniku rakoviny) pozitivně ovlivňuje kognitivní funkce zvyšováním průtoku krve do mozku, čehož se může využívat při léčbě Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby?!  Dále se uvádí, že obecně konzumace potravin bohatých na výše uvedenou látku, kam se řadí nejen kvalitní čokoláda, ale např. i čaj či víno, je spojena s lepší funkcí mozku.

kvalitní čokoláda může snižovat krevní tlak, snižuje riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob či mozkové příhody?!

hořká čokoláda může být prospěšná i při léčbě diabetu? Uvádí se, že její konzumace nalačno může snižovat hladinu krevního cukru!

čokoláda zrychlí váš srdeční tep „lépe“ než líbání?!

na standardní tabulku čokolády musí kakaovník růst téměř celý jeden rok?!

… v průběhu 2. světové války se nacisté pokusili o atentát na Winstona Churchilla za pomoci „explodující čokoládové tyčinky,“ protože věděli, že p. Churchill byl milovníkem této pochutiny?!

vůně čokolády v knihkupectvích zvyšuje o 40 % pravděpodobnost, že si zákazníci koupí kuchařku nebo román?!

… více než 2/3 kakaa na naší planetě roste v Africe?

… Pobřeží slonoviny produkuje 33 % světových zásob kakaa?

čokoláda má antibakteriální účinky a zabraňuje tvorbě zubního kazu?!

nejcennější čokoládou na světě je víc než stoletá tyčinka Cadbury, kterou s sebou na první expedici na Antarktidu přivezl kapitán Robert Scott? 

nejoblíbenější je mléčná čokoláda?  Je to logické, protože je sladší, než hořká, i když si – hovoříme-li o té opravdu velmi kvalitní formě čokolády! – zachovala chuť kakaových bobů.

existují rozličné a značně inovativní druhy čokolád, jako např. slaninová, dýňová, sýrová, cibulová, s shiitake houbami, s příchutí sýru a cibule dohromady, sladkokyselá pomerančová … ad.?! 

… bílá čokoláda není technicky čokoládou, jelikož neobsahuje kakaové boby?!

čokoláda je pro domácí mazlíčky, zejména psi smrtelně nebezpečná?! Obsahuje totiž látky, které jsou pro tato zvířata ve vyšších dávkách toxické, rychle se skrze trávicí trakt vstřebávají do jejich těla a může dojít k otravě!

pokud jde o kašel, tak právě čokoláda je účinnější než kodein?!

čokoláda je jedinou látkou, jež se roztaví těsně pod teplotou člověka?! To je také důvod proč se nám krásně „roztaví“ – rozplyne v ústech.

… Belgie vyrobí 220 000 tun čokolády za rok?

v čokoládě obsažené nasycené kyseliny nemají žádný vliv na obsah cholesterolu v krvi?!

čokoláda vyvolává pocit štěstí, klidu, harmonie a zamilovanosti? Díky látkám, které v sobě obsahuje, včetně kofeinu nebo serotoninu.

… čokoláda je jeden z nejsnadněji stravitelných a nejvýživnějších pokrmů, který je zároveň zdrojem energie, konzumují ji nejen těžce pracující, vysokohorští turisté nebo profesionální sportovci. Čokoládou jsou vybaveni i astronauti při svých cestách do vesmíru …

… A JEDNA „ČOKOLÁDOVÁ“ ZAJÍMAVOST NA ZÁVĚR aneb JAK ČOKOLÁDA ZACHRÁNILA ŽIVOT:

Čokoládový magnát, zakladatel společnosti Hershey´s pan Milton Hershey měl v roce 1912 s dostatečným předstihem palubní lístek na Titanic, kterým se hodlal dopravit do Ameriky kvůli svým obchodním záležitostem. Na téměř poslední chvíli ovšem zjistil, že by do místa určení dorazil pozdě, proto okamžitě zrušil svoji rezervaci na Titanicu a převedl ji na zaoceánský parník America. Jen velmi těžko by se Hersheyeho čokoládový byznys rozjel v tak velkém stylu, pokud by 10. dubna uvedeného roku vstoupil na Titanic! Během 2. svět. války Miltona oslovila americká armáda a nakoupila od něj přesně specifikované čokoládové tyčinky, které sloužily jako nouzová dávka energie pro vojáky. Kromě kakaové hmoty, sušeného mléka, cukru obsahovala také ovesnou mouku a byl do ní přidáván vitamín B, aby se u vojáků předešlo zákeřné nemoci nervového systému: beri beri. Ale můžete zůstat v klidu, protože tato „energetická pojistka“ měla k opravdovému požitku z pojídání nejoblíbenější sladkosti na světě velmi daleko, podle vojáků chutnala prý jen nepatrně lépe než vařené brambory.

Text: Lubomír Nečas, dipl. um., MBA  Foto a Photos/design: www.STYLEnew.cz 

 

 

 

Fotogalerie