VÁCLAV HAVEL - JURAJ HERZ - MAXIMILIAN SCHELL - VIZE 2000

                                    VIZE 2000

         

     Václav Havel – Juraj Herz – Maximilian Schell

         

Dokumentární film Vize 2000 se jako dávný poklad, ukrytý v truhlici někde na půdě, po více než dvou desetiletích přihlásil o život. V mé mysli se objevil ve chvíli, kdy jsem se seznámila s jednou z organizátorů Filmového festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a uvědomila si, že mám doma, jako majitelka pravděpodobně jediné kopie v naší zemi, vskutku vzácnost a že se musím pokusit její obsah zprostředkovat lidem. 

Maximilian Schell – oscarový herec a spisovatel  se před kamerou sešel s Václavem Havlem, aby se pod taktovkou režiséra Juraje Herze ponořil do myšlenek tohoto mimořádného muže a přiměl ho vyjevit svoji vizi, jak by mohl vypadat svět po roce 2000 a dál, až za horizont jeho vlastního lidského bytí.

Noblesa Maximilianova a hloubka, pokora, otevřenost a opravdovost Václavova, vytvořily intimní atmosféru ze které je cítit naprostá výjimečnost setkání těchto dvou osobností. Jeden klade otázky, druhý odpovídá. V „pozadí“ se tu a tam odehrávají dějiny naší země, aby se prolnuly se slovy pana prezidenta a splynuly se střípky životní reality dramatikovy. Tím o co jde, je vize světa budoucího, viděna očima muže vědoucího. V tomto případě vize, která nic neztrácí na své aktuálnosti ani v dnešních dnech, přestože film vznikl před 24 lety. Slova, která zní z plátna, jasně nastavují zrcadlo našemu současnému života dění, což se diváků evidentně silně dotýká, jak jsem měla možnost si ověřit a procítit právě na festivalu v Jihlavě. Mnozí měli v očích slzy, mladí po konci mlčky seděli, zůstávali si každý sám pro sebe v sobě.  Na moji otázku zdali se jim něco nestalo odpověděla jedna dívka : „My jsme nevěděli, že Václav Havel byl takový člověk. Teď o něm slyšíme, čteme kde co, ale my ho takhle nikdy nepoznali.“  Krásná slova, která přinesla slzy do očí zase mně. Film totiž dle slov, dnes již  zesnulého pana producenta, koupil v době jeho vzniku celý svobodný svět, naše země však zájem neprojevila (jde o film z produkce německé).

 

Mám velikou radost, že se budete moci v den oslav Sametové revoluce 17. listopadu, díky laskavému svolení rodiny pana producenta Karla Dirky a spolupráci Městské části Praha 3 s Moje kino live, na film podívat. 

Link na projekci https://vimeo.com/477991475/05098aa1f0

 

Sál se otevírá v 17 hodin, film bude spuštěn v 17:11.

Jsem přesvědčena, že vám jeho aktéři připraví výjimečný zážitek. 

                                                                                      Tereza Herz Pokorná

 režie: Juraj Herz

 kamera:  Rudolf Blaháček

 střih: Jan Svoboda

 ART-OKO produkce - Karel Dirka 

( film není nikterak zpoplatněn )        

Fotogalerie