V HLAVNÍ ROLI MUZIKA – setkání žánrů – koncert šansoniérky Zlatky Bartoškové a jejích hostů

 V HLAVNÍ ROLI MUZIKA – setkání žánrů – koncert šansoniérky Zlatky Bartoškové a jejích hostů věnovaný současné české autorské písňové tvorbě.

Ve středu 21. března 2018 se v Malostranské besedě „setká“ na jednom pódiu několik hudebních žánrů. Osobité šansony zpěvačky Zlatky Bartoškové a skladatele a klavíristy Petra Ožany, world music a jazz Zuzany Dumkové, klasické písničkářství Nikol Fischerové a bigbeatová písňová tvorba kytaristy a bubeníka Petra Kadlčka.

Zlatka Bartošková zpívá výhradně vlastní repertoár a píší pro ni současní čeští skladatelé, textaři a básníci. Svoji poslední desku Kuřárna v blázinci věnovala téměř neznámému moravskému básníkovi Josefu Řičánkovi.

"Kuřárna v blázinci je pro mě osudové setkání," říká šansoniérka o svém posledním albu. S Josefem Řičánkem se nikdy nesetkala, přesto jde o jedinečné tvůrčí souznění autora a interpreta. Autora, jehož texty v sobě mají osudovost i prostou každodennost, a interpretky, která svým maximálně autentickým projevem a charakteristickým témbrem vypráví příběhy tisíce a jednoho života. A přesto o nich ví jen úzká skupina těch, kteří si je, většinou na doporučení přátel, sami našli.

A možná právě skutečnost, že originální a kvalitní umění nemusí být jen to, o kterém slyšíme a čteme v současných českých médiích (nebo právě naopak, najdeme o něm nejspíš jen pár zmínek), byla motivem pro uspořádání koncertu věnovaného původní současné české písni. Většina z hostů  je navíc zároveň autory hudby i textu, takže původnost a originalita vycházející z české písňové i slovesné tradice potvrzuje, že současná autorská tvorba v hudbě nezmizela. A nejen to, znova a znova se jako Fénix rodí z popela a její hlas je silný a rezonující, nejen s každodenními životy svých tvůrců, ale i s aktuálním děním v této zemi. A to je dobře.