ÚŽASNÁ MODERÁTORKA ALEX POLIZZI - NA PRIMA ZOOM

 

Utajené krásy Itálie (středa 11.00 a neděle 19.00)

Dokumentární seriál Utajené krásy Itálie těží z celoživotní lásky moderátorky Alex Polizzi k prosluněné Itálii. Díky ní je osobním a zajímavým průvodcem po této překrásné zemi na březích Středozemního moře. Během několika epizod Alex cestuje přes celou Itálii od severu k jihu a navštěvuje dech vyrážející romantická města, jako jsou Benátky, Milán nebo Řím. Projíždí podél oslňujícího pobřeží Amalfi a nakonec odhaluje skryté turistické poklady v Apulii, jež je největším tajemstvím země. To všechno Alex protkala příběhy o odkazu její vlastní rodiny a návštěvami míst, která pro ni mají zvláštní osobní význam – ať už jde o vzpomínky z dětství na prázdniny strávené v předhůří Říma, či o místa, kde žila a pracovala po dvacítce. Utajené krásy Itálie představují úplně novou tvář jedné z nejoblíbenějších středomořských zemí.

 

Alex své putování za vzpomínkami z dětství začíná na severu Itálie v Benátkách, které se dají považovat za div světa. Její babička odtud pocházela, a proto Alex Benátky velmi dobře zná. Ročně je navštíví až 20 miliónů turistů. Začíná na náměstí Svatého Marka. Vyplatí se ho navštívit ráno nebo pozdě večer, kdy je tam minimum lidí, hlavně turistů. Všechno je tam ale také podstatně dražší než jinde. Benátky leží uprostřed moře. Jsou vyhlášeným místem pro bohaté a slavné.

Loď je v Benátkách naprostou nezbytností. Kanály se dříve používaly jako obchodní cesty, dnes zde plují velmi drahé taxíky. V 17. až 18. století zde bylo 8 - 10 tisíc gondol. Dnes jich je už jen 425. V Benátkách také vládne silná tradice vaření. Oblíbená jsou játra, mladé chobotnice a všechny plody moře. Díky tomu, že jsou Benátky přístavem, se zde střetávaly různé kultury, a proto je tam dodnes jídlo velice rozmanité.

Alex se vydává západně od Benátek do Alp, kde se nacházejí jezera Garda a Komské jezero. V horách je vesnička Bagollino. Vede sem jenom jedna silnice, ale vesnička je velmi bohatá díky hornictví. Dnes se zde vyrábí jeden z nejdražších sýrů v Itálii bagoss, je to slaný sýr ochucený šafránem. Postup výroby je stále stejný jako před stovkami let.

Alex se přesouvá do moderního města Milána, které na své cestě po Severní Itálii nemůžete vynechat. V Miláně vedle sebe koexistují staré a moderní věci. V místních obchodech není těžké utratit spoustu peněz. Turisté tam však najdou i mnoho historických památek. Jsou zde nejlepší obchody a restaurace. Nedaleko se nachází Milánský Dóm a operní dům La Scala, který proslavil nejlepší operní umělce. S Alex se dostáváme i do uměleckých dílen, které se nacházejí v areálu bývalých oceláren na okraji města. Ředitel divadelní výpravy zavede Alex i do kostymérny, kde se skladují všechny kostýmy největších umělců, jako je například Maria Callas.

 

Během další etapy putování se Alex přesouvá do střední Itálie. Začíná v málo známé oblasti Marche. Ve vesničce Porto Novo, což je malá rybářská oblast v samém srdci oblasti Marche, si může dát přírodní mušle. Lov mušlí ale upadá, protože je fyzicky velmi náročný. 

Tato oblast nabízí několik překvapení a jedním z nich je to, že se zde vyrábí boty od Prady až po Gucciho. Kousek od pobřeží má sídlo další luxusní značka – Loriblu. Některé boty vyjdou až na 35 000 Kč. Oblast má také hluboké kořeny v historii. Například město Ascoli. Je to historický klenot, který turisté ještě neobjevili. Město je podobné Římu, jenom je kompaktnější s poklidnější atmosférou.

Z klidné oblasti Marche se Alex přesouvá do středu italského života – do Říma. Říká se, že všechny cesty vedou právě tam. Římané ho totiž považovali za nezničitelné. Je zde spousta překrásných staveb, ale ty nejhezčí jsou ukryté mimo dosah turistů. Alex navštíví hotel De Russie, kde pracovala. Poté zajde do části města, kde bydlela. Je zde i proslulá pekárna Buccione, kterou vedou tři nevrlé sestry. Díky nim je známá po celém světě a lidé sem jezdí ochutnávat jejich sladké pochoutky. I když Řím vyvolává u Alex hodně osobních vzpomínek, musí ho opustit a vydat se na poslední zastávku druhé etapy své cesty.

Jede na místo, které je hluboce zakořeněné v její rodinné historii. V kopcích jižně od Říma je ukrytá zapadlá vesnička. Narodil se tam Alexin dědeček Charles Forte. Vesnička se jmenuje Monforte. Alex navštíví rodinný dům. Její dědeček byl úspěšný člověk, v Anglii vybudoval 800 hotelů a zaměstnával 60 000 zaměstnanců. Alex se tu setkává se spoustou svých příbuzných a účastní se každoročních oslav patrona vesnice Sv. Antonína. Časem se z nich stalo setkání všech členů rodiny Forteových.

 

Fotogalerie