Už je tady zas

Vůdce je zpět! 

Téměř sedmdesát let po neslavném odchodu se Adolf Hitler překvapeně probouzí v dnešním Berlíně. A první bilance jeho nové situace není radostná. Válka skončila a to porážkou, jeho politická strana neexistuje a chybí mu i milovaná Eva Braunová. Hitler „své“ město sotva poznává. Berlín je plný cizinců a v Německu místo něj vládne žena, jakási Angela Merkelová. Po prvotním a zcela pochopitelném šoku, se Hitler rychle rozkoukává a navazuje kontakt s některými obyvateli dnešního Berlína. Hitler začne novou kariéru v pro něj dosud neznámém světě díky televizi. Sice nikoliv ve funkci vůdce národa, ale jako komik. A to díky tomu, že jej považují za naprosto bezchybného imitátora sebe samého. Protože své názory rozhodně nemění, jsou jeho vystoupení politicky velmi nekorektní. Postupně se stává nejen televizní hvězdou s vlastním pořadem, jeho vystoupení na veřejnosti získávají velkou sledovanost i díky internetu. Na svých cestách po Německu se setkává s mnoha lidmi a některé z nich jeho názory na dnešní situaci nešokují. Spíše naopak. Führer začíná mít jiné ambice, než jen být zábavným kritikem. Jeho ambice byly přeci vždy mnohem vyšší…

 

               FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

 

  UŽ JE TADY ZAS 

a my se smějeme, pak nás mrazí a nakonec se nám udělá špatně. Myslím, že to také bylo záměrem tvůrců satiry o zmrtvýchvstání Adolfa Hitlera. Satiry tvrdé, zcela v duchu skvělých nekompromisních kabaretů, které mají u našich západních sousedů velikou tradici,  publikum pak věrné a stejně tvrdé, jako tvůrci sami. Nejste dobří - vypíská vás, jste a stanete se ikonami s vyprodanými sály, vlastními TV pořady, někteří i s plnými fotbalovými stadiony. Páni a dámy věnující se tomuto oboru, jsou velmi chytří, inteligentní, tvrdí, nekompromisní, nelítostní, nešetří nikoho včetně sebe samých. Nastavují zrcadlo společnosti a jsou za to respektováni, obdivováni, mají svobodu slova.

Zrcadlo nastavuje stejně tak tvrdě i tento film,  a to zdaleka ne pouze občanům Německa, což je třeba říci. Jeho předloha se stala bestsellerem a kinosály jsou plné, Oliver Masucci v roli Hitlera vskutku jedinečný, Fabian Busch, jako jeho oposit, dojemný, oba jsou výbornými herci, což dokazují jejich životopisy.

„ Už je tady zas “ je třetím celovečerním filmem režiséra Davida Wnendta a už jeho dva předchůdci o sobě daly slyšet. Debut Kriegerin, přinesl jeho autorovi mnoho ocenění a i ten následující rozhodně nezůstal bez povšimnutí, nalákal do kin milion diváků. David Wnendt je režisérem, o kterém bezesporu ještě uslyšíme, mladý muž, který i chvilku studoval na naší pražské FAMU.

 

                                                                         Tereza Pokorná

 

 

Fotogalerie