ÚSMĚVY SMUTNÝCH MUŽŮ / nový český film, který stojí za to/

 

FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

  Je radostí, moci vám představit český film Úsměvy smutných mužů, neb se jedná o film silný, který v člověku dlouho zůstává a to díky opravdu vynikajícím hereckým výkonům a způsobu vyprávění, který tvůrci zvolili k ilustraci příběhu prakticky notoricky známého, a jímž se jim podařilo odlišit se od  svých předchůdců. 

Hlavní roli zde hraje totiž alkohol, chlast, ohnivá voda - je jedno jaké ze známých jmen zvolíme k  pojmenování démona, zdánlivě zahánějícího lidské nejistoty, strachy, bolesti duše i srdce, jež bývají následkem nezvládnutých situací, nebo pouze nebezpečné hry o které jsme možná ani netušili, že jsme ji jednoho dne začali hrát a za kterou z pravidla platíme sebedestrukcí, zoufalstvím, v mnoha případech i smrtí. 

Před sebou máme film, který by se dal nazvat tichým i když se v něm odehrávají bouřlivé momenty včetně boje o život v deliriu tremens, což opravdu není hezký pohled, ale o to nejde. Jde o sílu nezvratného rozhodnutí, vyhrát boj nad sebou samým, ke kterému je zapotřebí nadlidské úsilí od člověka, jež se ocitl  fyzicky i psychicky na pokraji sil a musí právě v takovou chvíli projevit vůli nejvyšší. Vůli, která je jedinou možnou cestou k vlastní záchraně, jedinou šancí k vítězství nad vlastní bezmocí. Jde o film dotýkající se životů spousty lidí. Jak známo je vskutku nemálo těch, kteří marně hledají na dně desítek ba i stovek lahví ono pověstné místo, od kterého se lze odrazit a začít “nový“ život. Film je natočený tak, že vás nepustí. Nic nevnucuje, nic nekřičí do světa, nesoudí, chce jen na osudech několika pacientů protialkoholní léčebny ukázat, že možnost zbavit se závislostí existuje. „ Věřím, že film má smysl, že pomůže lidem, že dává naději těm, kdo se cítí být jakkoli v pasti, že se z toho dostanou.“ říká pan režisér Dan Svátek, který může být na své dílo, alespoň podle mne, vskutku pyšný. Ztvárnil příběh, jehož někteří hrdinové jdou až na dřeň svých pocitů, svých emocí, jeho herci obnažují své postavy i sebe samé. Nic pouze nepředstírají, nehrají – prostě se proměnili a jsou. Na prvním místě je třeba jmenovat Davida Švehlíka. Jemu patří celý film, to on nám vypráví "svůj" příběh a je vidět, že má dar, který tvoří filmové hvězdy. Je charismatický, opravdový, ve svém projevu minimalistický, byť expresivní a naprosto brilantní. Vedle sebe má vynikající kolegy – každý z nich je specifickou osobností, patřící k naší herecké elitě - Jaroslav Plesl, Ondřej Malý, Jaroslav Dušek. Ivan Franěk, točící filmy hlavně v Itálii a Francii, se stal již pomalu kmenovým hercem tohoto talentovaného režiséra, scénáristy i producenta. Výborný je i Jiří Maryško jako mladík, jehož přivedla k alkoholu role v německém gay pornu i Marika Procházková coby terapeutka a Marika Šoposká jako manželka hlavního hrdiny. V roli nekompromisní lékařky se objeví Simona Babčáková a pak je zde herečka Ha Thanh Nguyen, na kterou opravdu dlouho nezapomenete - stačí ji k tomu jedna jediná věta. Zásadní filmovou kulisou se stala protialkoholní léčebna v Petrohradě, sídlící v atraktivním prostředí malého zámečku uprostřed krásné zahrady, kde se mezi filmové pacienty vmísili i ti opravdoví, kteří svým samozřejmým projevem ještě podpořili autenticitu příběhu.  

Režisér Dan Svátek začal svoji kariéru jako člen týmu amerického filmu Mission Impossible, jeho první celovečerní film Zatracení byl vybrán na několik světových festivalů včetně Moskevského mezinárodníno festivalu skupiny“A“. Televizní triller  Occamova břitva získal na největším světovém festivalu televizních filmů v Monte Carlu nominace na Zlatou nymfu za režii, nejlepší film a nejlepší herce v hlavních rolích. Tento, jeho zatím poslední film, se řadí do žánru : drama, komedie. Předlohou mu byl stejnojmenný bestseller novináře a spisovatele Josefa Formánka, muže, který přesně ví o čem píše, což je jistě hlavním klíčem k naprosté autenticitě příběhu. Jeho román má v sobě nemalé množství autobiografických prvků, ostatně hlavní postava nese jeho jméno.

Vlastně všechny postavy našeho filmu mají své reálné předobrazy.“ říká pan režisér a zároveň spoluautor scénáře. „ Josefův román, jsem četl ještě v rukopise a hned jsem věděl, že ho chci točit.“ Od toho okamžiku uběhly tři roky a tím, co pana režiséra dnes nejvíce zajímá je odpověď na otázku: jak bude film na diváky působit, jak dlouho v nich zůstane. Ten, kdo mu ji bude moci zodpovědět jste nyní pouze vy. Já to již na naší novinářské projekci udělala. 

 

Film má premiéru 11.7. 2018 

 

 Film Úsměvy smutných mužů doprovází do kin David Stypka s videoklipem k písni Kříž

Videoklip k písní Kříž od Davida Stypky, aktuálního držitele ceny Anděl za Nejlepšího interpreta roku, doprovází do kin český film „Úsměvy smutných mužů“ podle stejnojmenného bestselleru Josefa Formánka.

Skladba Kříž pochází ze Stypkova alba Neboj a objeví se i v samotné tragikomedii "O alkoholu, vůli a vesmíru" s  Davidem Švehlíkem v hlavní roli. "Když jsem viděl ve zlínském studiu první hrubý střih filmu, měl jsem husí kůži. Ještě dlouho potom jsem nemohl dostat ten příběh z hlavy. Důležité je to, že film a písnička spolu neuvěřitelně rezonují, jedno prohlubuje a rozvádí druhé. Už se s kapelou moc těšíme do kina," říká sám David Stypka.

                       http://www.youtube.com/watch?v=_M1gUCYy5ok

 

Fotogalerie