Třiďte odpad! (Interview) NADĚŽDA MUNZAROVÁ

 

Otázka:

Slyšeli jsme, se ve vaší komunitě občané třídí odpadky. Je to pravda?

Odpověď:

Ano, naši občané jsou velice uvědomělí a pečlivě třídí.

Jdou-li na př. po silnici, odhazují prázdné plastikové láhve do pravéškarpy, kdežto papírky, noviny a papírové tácky od buřtů do levéškarpy. 

Otázka:

To je opravdu originální řešení. Ušetříte tak mnoho pracovních sil ve třídírnách odpadu…

Odpověď:

Ovšem, tam se totiž tyto odpadky vůbec nedostanou. Popeláři sbírají do svých vozů pouze odpadky z popelnic, které stojí u domů, nikoliv ty, co leží jen tak.

Otázka:

Kdo tedy vybírá tříděný odpad ze škarp, břehů rybníků a okrajů lesů?

Odpověď:

Na to máme v obci sběrače tříděného odpadu, tak zvané škarpáře. Avšak, aby se ušetřilai jejich energie, čeká se, až budou škarpy plné,aby pro několik desítek igelitek, lahví a neúplných novin, pytlíků a mastných tácků s hořčicí, nemusel nikdo lézt do škarpy a vyvrkávat si kotníky. Obec tak ušetří nejen za ošoupání jejich obuvi, ale i za pojištění páteře, neb u těchto mužů vzniká nebezpečí vzniku houserů při jejich častém a zbytečnémshýbání se.

Otázka:

Není možno tuto práci nějak mechanizovat?

Odpověď:

Asi ano, ale my nechceme. 

Volně ležícími zbytky jídel a fekálií, které zdárně obklopují naše vůkolí , pomáháme take většímu rozvoji neohrožených druhů, jako jsou hlodavci a jiné krysy. 

Nakonec - tříděním odpadu nám pomáhá i sama matka příroda! 

Vítr roznese lehčí materiály do křovin, zahrádek, polí a lesních porostů, což vše má i nemalý význam pro myslivost, náladu houbařů a hezký vzhled obce.

???

Mufloni, jeleni a srnci se ihned zviditelní, zachytí-li se barevná igelitka v jejich paroží. Děti zvíře ihned zahlédnou a poučí se. A myslivcům není třeba drahých dalekohledů. Houbaři pak - při pochůzkách lesy - nemusí nosit neohrabané košíky, neb v celém polesí najdou tašek a pytlíků, kolik potřebují. 

Obec navíc ušetří za vánoční výzdobu, neb různobarevné kusy papírů fantastických tvarů se s větrem dostanou do vrcholků nejen jehličňanů, ale i ovocného stromoví, takže máme veselou výzdobu obcí po celý rok a nemusíme si lámat hlevu, kde výzdobu uskladnit, pracně ji rozvěšovat, sundavat a opravovat – jako v jiných krajích, kde se všeobecně energií nesmyslně plýtvá.

Otázka:

Mohli byste nakonec ještě nějaký šikovný tip na ušetření lidských sil při třídění?

Odpověď:

Samozřejmě!!!

Příklad: jdete na výlet. V batohu táhnete v alobalu zabalený chléb, řízky, láhve piva a v krabičkách vajíčka na tvrdo. Víte, co vás váha vašich poživatin stojí energie? Proto už dávno nenosíme ani krabičky ani skořápky ani prázdné láhve zpět! Domů musíme jít posilněni a na lehko! Odhodíme tedy vše, co se nedá skonzumovat - vpravo a vlevo - do mechu, do škarpy, do křoví a není-li toto poblíž, tedy i na chodník- a netaháme se s odpadem kdovíkam k popelnici.

Dokonce takový odpad vyhazujeme z oken aut i vlaků, abychom odlehčili dopravnímu prostředku a ušetřili tak palivo!!!Děkujeme za všechny posluchače za podnětné návrhy.

Rádo se stalo, Opravdu, není zač!

Interview v radiu Jerevan o třídění odpadků a energii 

Naděžda Munzarová