TOP JÍDLA Z ČESKÝCH HOSPOD

Hospůdka, hospoda, hostinec, šenk, krčma, knajpa … - různé názvy pro oblíbené místo, které je nedílnou součástí našich měst stejně jako těch nejzapadlejších vesniček. A stejně tak je jejich nedílnou součástí dobré jídlo. Víte, která jsou nesmrtelná a nejžádanější?   

VEPŘO, KNEDLO, ZELO

- zdomácnělý, lidový název pro český národní pokrm sestávající ze tří součástí. Jedná se o libové, na plátky nakrájené pečené vepřové maso, dále také na plátky nakrájený houskový (méně často bramborový) knedlík a dušené bílé kyselé zelí, které je někde nahrazováno i červeným. Vepřo, knedlo, zelo se servíruje na talíř a podlévá nebo přelévá šťávou z pečeného masa. Sbíhají se vám sliny? Není divu. A co teprve, když před vás pan hostinský společně s touto českou klasikou postaví sklenici oroseného piva!  

SVÍČKOVÁ SE ŠESTI

Svíčková omáčka je bez přehánění náš národní poklad. Jedná se o hovězí pečeni ze svíčkové podávanou se speciálním typem smetanové omáčky připravované z pasírované kořenové zeleniny a houskovým knedlíkem. Známé jsou i alternativy podávání s karlovarskými nebo špekovými knedlíky. Svíčková je dochucována brusinkami, plátkem citronu a šlehačkou. Vzácněji se podává s vařenými brambory, mohou být také pečené či šťouchané. A pokud si nebudete moci z možnosti příloh vybrat, vyzkoušejte kombinace všech knedlíků – báječné!

ŘÍZEK S BRAMBOREM

Traduje se, že řízek znali už staří Řekové a od 9. století se údajně na honosných hostinách římských císařů servírovala tato pochoutka z vepřového masa obalovaná v plátcích zlata. Nejkvalitnějším masem pro jeho přípravu je vepřová panenka, ovšem nejčastěji se řízky dělají z vepřové kýty. Pokud půjdeme do historie, byl tento pokrm servírovaný jen na Štědrý den, což už ale dávno neplatí. Stejně jako výlučné použití vepřového masa.

HOVĚZÍ GULÁŠ

Další klasika, která nechybí v nabídce snad žádné hospody – hovězí gulášek. Nejlepší je posypaný čerstvou cibulkou, jemně zasněžený nastrouhaným křenem a podávaný s čerstvým chlebem. Co je důležité při jeho přípravě? Tradiční český guláš se připravuje výlučně z hovězího předního a maso je třeba dusit přibližně 2 hodinky, aby bylo dostatečně měkoučké a šťavnaté. A ještě jedna rada: říká se, že do samotné přípravy guláše by mělo přijít stejné množství cibule jako hovězího masa. Vyzkoušíte to?

Že už se Vám sbíhají sliny? Není divu ... A abychom nezapomněli: DOBROU CHUŤ! 

 

text: Lubomír Nečas, 092020, foto: archiv STYLEnew.cz, AUF-design: www.STYLEnew.cz