TIM BURTON - DUMBO

                                                             

Dumbo se vrací a kdo jiný může ještě povýšit klasiku, na které většina z nás vyrůstala, než mistr svého oboru, výtvarník zanechávající po sobě nezaměnitelnou stopu, Tim Burton. 

Roztomilé slůně s obříma ušima tedy opět vzlétne, aby nadchlo návštěvníky nejen cirkusu Maxe Mediciho v podání malého - velkého herce Dannyho DeVita, ale zároveň i návštěvníky kin celého světa. Studio pana Disneye  oprášilo svůj velký příběh o odloučení matky od dítěte a jejich bezpodmínečné lásce, dalo mu novou poetiku, přidalo pár nelehkých lidských osudů a nově vzniklou dobrodružnou story vyslalo do srdcí filmových diváků. 

Na plátně ožívá půvabný, okouzlující a zároveň pitoreskní svět vonící zašlou slávou starobylých cirkusů, svět jemuž vládla tvrdá ruka spolu s vírou ve vlastní jedinečnost a jistým prokletím těch, kteří byli nuceni díky své jinakosti žít  na okraji společnosti, jež jimi fascinována s radostí ukazuje své nadšení na straně jedné a opovržení na druhé. Dobro a zlo se potkávají, aby zvítězilo to, co je základem všeho -  rodina. A je jedno, jde-li o tu, do které jsme se narodili, nebo tu, kterou jsme si sami zvolili. Vidina mamonu, podlost a manipulace stojí proti důvěře, lásce a přátelství v příběhu, který na diváka silně působí, protože jitří jeho základní emoce.

„ Myslím, že s Dumbem dokážeme všichni soucítit“ míní jeden z producentů Justin Springer. „Je ztělesněním podivného malého zvířátka, ze kterého si všichni dělají legraci kvůli tomu, jak vypadá, ale jeho veliké uši se nakonec stanou jeho největším darem. Jedná se o tradiční příběh o outsiderovi, kterému nelze nefandit.“ A tak to je. Dumbo si okamžitě získává srdce publika. Najít jeho podobu nebylo pro tvůrce jednoduchým úkolem, protože se tentokrát nejedná o film animovaný, nýbrž hraný a tím pádem muselo i slůně vypadat sice reálně, ale přesto byla nezbytná jistá míra stylizace. Výsledkem je naprosto dojemné, roztomilé stvoření, které vám svým výrazem dokáže sdělit vše, co potřebuje, umí vás pobavit i vyvolat strach o jeho existenci. Je nutno říci, že sledovat film s dítětem je skutečnou radostí.

Vedle Dannyho DeVita v roli principála se na filmovém plátně objeví herecké hvězdy jako Colin Farrell ( Zimní příběh, Vdovy), Michael Keaton (Birdman, Batman), Eva Green (Snílci, Spása), Alan Arkin (Čekej do tmy, Argo)... v dětských rolích pak Finley Hobbins a nesmírně půvabná, čtrnáctiletá Nico Parker. Výpravě není třeba dělat reklamu, stejně jako panu režisérovi.

V prvním případě stačí podívat se na  jednu z fotografií, ve druhém pouze vyslovit jméno.

 

Fotogalerie