TICHÉ MÍSTO - PREMIÉRA: 3. 5. 2018

                                                                   

Tiché místo je  filmem,  ve kterém hraje zásadní roli zvuk. Je hybatelem všeho dění, klíčem k apokalyptickému příběhu, jež se před námi odvíjí a rozhodujícím faktorem v boji o přežití všech jeho postav. Jedná se o devadesátiminutový psychologický triller, balancující na hraně hororu, který vás, v případě, že se necháte unášet dějem a nebudete si kazit zážitek hledáním logiky ve všem, co se na plátně odehrává, dokonale pohltí. Neustále stoupající, obrovské napětí, může být skutečnou radostí pro všechny, kdo se rádi bojí.

Lee a Evelyn Abbottovi žijí, se svými dětmi na farmě v místě, kde má člověk šanci na přežití pouze, je-li schopen nevydávat žádné vlastní zvuky. Ocitáme se v prakticky vylidněné krajině, kde vládnou ONI. Nevíme odkud přišli, ale víme, že napadají a zabijí vše živé. Jsou slepí, zato však obdařeni dokonale vyvinutým sluchem, díky němuž se během kratičkého okamžiku dostanou k oběti, jež na sebe upozorní. Abbottovi přežívají díky důmyslným zařízením izolujícím zvuky v domě a okolí. Výhodou v situaci, ve které se ocitli, se zdá býti i fakt, že nejstarší dcera Regan patří mezi neslyšící a tak každý člen rodiny dokonale ovládá znakovou řeč. Čím více poznáváme jejich současný život, tím je jasnější, že i přes naprostou a stále přítomnou obezřetnost někdo dříve či později udělá chybu, fatální pro všechny.  

Prvních dvacet minut filmu dominuje naprosté ticho a my se snažíme zorientovat o co vlastně jde. Sledujeme postavy, zajišťující si zásoby v poloprázdném supermarketu, procházíme s nimi zničeným městem, vnímáme napětí, které celé scéně panuje a najednou, v momentě, kdy máme tendenci si říci, že je to již poněkud dlouhé zjistíme, že jsme naprosto vtaženi do atmosféry  příběhu a že se nevědomky začínáme chovat, jako bychom byli jeho součástí.  Není slyšet žádné chroupání popcornu, rozbalování bombónů, ani jiné šustění, běžně přítomné v každém kinosále. Přesně, jak si naplánoval režisér a zároveň jeden z hlavních představitelů John Krasinski. 

Hlavními představiteli jsou vlastně všichni zúčastnění a všichni také podávají skvělé herecké výkony. Nutno podotknouti, že již za ně sklízejí obdiv prakticky všude, kde se film promítá. Manželským párem jak na plátně, tak v životě, jsou Emily Blunt (Marry Poppins-returns, Královna Viktorie) a John Krasinski (Tvrdé palice, seriál The Offis). Společně pracují před kamerou poprvé. Jsou naprosto brilantní, jejich souznění má nadstavbu, kterou nemůže divák nevnímat. „ Byla to nejkrásnější spolupráce v mém životě. Nikdy jsem Emily neviděl při práci a až teď jsem pochopil, proč je tak dobrá.“ říká pan režisér o své ženě, která je jasnou hvězdou snímku. „ Prakticky okamžitě jsem se do své postavy zamilovala. Vlastně do celé rodiny. Jsou tak strašně silní a rozbitní zároveň. I my jsme rodiči dvou dětí a tak není těžké se do potřebných pocitů vžít.“ A vypadá to, že stejně na tom byli i jejich filmové děti Millicent Simmonds a Noah Jupe, který minulého roku  doslova zazářil v Clooneyově Suburbiconu – Temném předměstí. Ač mlád 13 let, má již na svém kontě docela velkou řadu rolí a před kamerou je naprosto suveréní a to i v až bolestně vypjatých sitacích.

John Krasinski může být se svým komorním, filmem naprosto  spokojen. Vznikl jako  low budget movie za 17 milionů dolarů, a již teď si na sebe mnohonásobně vydělal. 

Nezbývá tedy, než vás pozvat do kina. Tiché místo si ve své zemi získalo poměrně početný fan club, tak se třeba také stanete jeho členy...

 

Fotogalerie