THOR: RAGNAROK

                                                   

 

Co říci – impozantní podívaná, hvězdné obsazení, humor. Šli jste se do kina bavit a zábavu dostanete. Hercům vévodí napětí v pohybu a vtipné dialogy a samosebou se objeví i dávné moudro, jež je třeba oživit. Dobro vítězí nad zlem i když s tím má poměrně fušku. Premise filmu zní: „Jediné co je doopravdy důležité, jsou tví lidé.“ A tak to také je , vše ostatní je nahraditelné. 

Slovo „RANGAROK“ znamená v severské mytologii armageddon, apokalypsu, konec světa. Pro Boha Odina nadešel čas odchodu a jeho syn Thor stojí před úkolem z nejtěžších – zachránit svůj domov Askard a celou jeho civilizaci, před ničivou sílou vlastní sestry Hely, o jejíž existenci neměl doposud ani tušení, natož o síle energie, která v mnohém předčí jeho vlastní. Jeho zázračné kladivo je zničeno hned v úvodu, na pomoc nevlastního bratra Lokiho se s jistotou spolehnout nedá, je otázkou, zdali pochopí nutnost držet za každou cenu pospolu. Hulk je prostě Hulk a Brus Banner, vědec v něm sídlící se sice zavčasu objeví, ale není si jist, zda by jeho další přeměna v nejsilnějšího z bojovníků, nebyla poslední a on se tak navždy stal obrovskou masou svalů s mozkem malého, vzdoru plného dítěte. Naštěstí se v opačném konci vesmíru, kde se ocitne Thor uvězněn, objeví pomocníci, i když jejich postoj vůči němu původně hovořil o opaku. Přežije-li Askard a v jaké podobě, uvidíte na filmovém plátně, kam povede cesta severského boha hromu, blesku, deště a hojnosti na Zemi Thora se dozvíte též. 

„ Já slovo „RANGAROK“ vnímám jako zničení všeho starého, ale zároveň znovuzrození nového...“ říká sympatický novozélandský režisér Taiku Watiti, který je také sám známým nejen hercem, ale i scénáristou, vyhlášeným komikem a malířem. Jeho profese jsou tedy ideálním koktejlem pro přenesení nového pojetí  Thorova  superhrdinského příběhu na plátno. „Zaujal mě vývoj, jakým Thor prošel, měl se ocitnout ve vesmíru, měl být zábavný a ač součástí již vzniklé série, také zcela samostatným, osobitým filmem, ve kterém se objevují  nové civilizace, nové problémy...“

První film natočil podle slavného komixového hrdiny Kenneth Branagh roku 2011, další „ Temný svět“ vznikl o dva roky později pod taktovkou Alana Taylora a nyní sledujeme příběh třetí. Hlavní hrdinové se potkávají ve stejném obsazení herců, kteří spolu ve své rozdílnosti dokonale ladí a doplňují se. Australský herec Chris Hemstworth je skvělým Thorem, stejně jako Angličan Tom Hiddieston jeho „bratrem“ Lokim.

Oba, dnes již  vyhledávané hvězdy Hollywoodského nebe, zde opět stojí vedle Sira Anthonyho Hopkinse v roli boha z největších Odina, který na účet pana režiséra říká: „ Líbí se mi na něm, že je velice rychlý, má skvělý smysl pro humor, vše pod kontrolou, ale je velice otevřený novým nápadům, což mi připadá svým způsobem zarážející. Takže jsem si vyzkoušel věci, které mi připadaly nepředstavitelné, a on mě v tom podporoval. Má skvělý cit pro svobodu. Takže to byla ohromná zábava.“ Svým fanouškům známou skupinu doplňují americký herec, režisér, scénárista a producent, již několikrát na Oscara nominovaný  Mark Ruffalo v roli Bruce Bannera/Hulka a skvělý Brit Idris Elba (Hora mezi námi) jako Heimdall. Nově příchozí jsou delegováni též z osvědčených herců prvoligových filmů:  Karl Urban , Tessa Tomson, vždy vynikající Jeff Goldblum a hlavně a v první řadě Oscarová Australanka Cate Blanchett v roli prvorozené dcery boha Odina Hely. „ Nejsem královna, ani monstrum, jsem bohyně smrti! “ – nikdo nevyřkne tato slova tak jako ona. „ Naprosto smete ze stolu vaše představy o klasickém padouchovi.“ míní režisér Waititi“ Nejde jen o to, že je krásná a má všechny ostatní vlastnosti, které od ženského padoucha očekáváte. Je sexy a zábavná a ohromující a vypadá úžasně. Ale současně má své chyby a problémy. Ukrývá toho v sobě mnohem více, než někteří z klasických padouchů, které v těchto filmech vídáte. Nejde jí jenom o to, aby se ujala vlády nad světem, nebo vesmírem. Chce něco, co bude, myslím, řadě lidí blízké.“  Ocitáme se ve světě obdivuhodných výtvarníků - Dana Hennaha, Ra Vincenti, jejich komiksového kolegy Jacka Krbyho, kostýmního návrháře Mayerse Rubeo a za hudebního doprovodu Marka Mothersbaugha si užíváme všech „bouří“ odehrávajících se na plátně, některé občas přerušíme  smíchem. 

„Thor vždycky! “ říkají mí hraví přátele, já se k nim přidávám a předávám dál. Domů si  jistě odnesete prima náladu a to ať již jste mladí, či věku trošku pokročilejšího.....

Fotogalerie