TATIANA DYKOVÁ VILHELMOVÁ

Měří „jen“ 161 cm, i přes to je nepřehlédnutelná a jaksi automaticky vás dokáže vtáhnout do své pohody a radosti, a vy ani netušíte „proč“.  Pokud se chcete přesvědčit a nestačí vám k tomu film či seriál, ve kterém je k vidění, rozhodně doporučujeme osobnější formu setkání s ní. Například v pražské viole, v představení: NEUMÍM JINAK NEŽ LÁSKOU...

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ – LICENČNÍ POZNÁMKA: Celý tento materiál je vázán Licenční smlouvou a bez osobního svolení a následného písemného souhlasu držitelů autorských práv nesmí být tento rozhovor, jakož ani žádná z jeho částí včetně obrazové – přetiskován/a, upravován/a, přepisován/a, pozměněn/a ani jakýmkoli dalším způsobem šířen/a, vyjma šíření jako celku na FB profilu STYLEnew.cz.

Nikdy nepočítala své role, nevadí, spočítané jsou: Na počátku letošního roku - 2023 má na svém profesním kontu neuvěřitelný výčet, pokud si uvědomíme její věk! Dodnes natočila 59 filmů, včetně televizních, 26 seriálů a do tohoto výčtu jsem nezapočítával její účinkování v zábavných či dokumentárních pořadech, dokumentech, hostování v různých pořadech a programech … Letos oslaví 45 let, a když začínala s herectvím, ani ve snu by ji nenapadlo, že když má Libuška Šafránková při natáčení k dispozici svůj vlastní karavan, že ho může mít taky. I když čas je relativní, pro nás všechny na této pozemské úrovni platí, že letí jako blázen, a proto se držitelka Českého lva z roku 2005 za herečku v hlavní roli ve filmu „Štěstí“, této výsady také dočkala. Už si je nějaký ten rok dobře vědoma, že i ona může mít při natáčení k dispozici od produkce mj. „svůj“ vlastní karavan, do kterého vstoupí, aby se převlékla, aby na ní mohli začít pracovat maskéři, a ona se začne plně věnovat práci. V tu chvíli už začíná vstupovat do role. Vědomě se převtělovat do té či oné postavy, které se rozhodla věnovat nejen kus svého času a života, ale také svého vlastního já! A pro změnu, já jsem měl velké štěstí, za což jsem vděčný, že mi právě tato osobnost kývla na nabídku a rozhodla se mi věnovat část svého času a sebe samotné poskytnutím tohoto rozhovoru. Nedělá to běžně.

Mám dilema. Lidé vás mají zafixovanou jako Táňu Vilhelmovou, i když už jste poměrně dlouhou dobu oficiálně Dyková. Můžu vás pro tento rozhovor uvádět jako Tatianu či Táňu Vilhelmovou – Dykovou?

Je zvláštní, že o tom mluvíte, protože já tohle dilema v sobě řešila poslední čtyři roky. Je to pro mě hodně zajímavá zkušenost, díky níž jsem už ale dospěla k rozhodnutí, co s tím. Stále přicházím do styku s lidmi, s mnoha se znám léta a je fakt, že všichni v sobě mají zaryté příjmení Vilhelmová. Je to, pravda i svým způsobem taková moje už zavedená profesní značka. V občance mám ale příjmení po svém manželovi – Dyková a taky jsem si lámala hlavu, co s tím. Vyřešila jsem to před pár dny, kdy jsem se definitivně rozhodla, že budu: Tatiana Dyková Vilhelmová. Přišlo by mi nefér vůči Vojtovi (Vojta Dyk, zpěvák, herec, manžel herečky – pozn. red.), abych tu pomyslnou sílu jeho rodu od sebe jen tak šmahem odstřihla. A to rozhodnutí padlo pochopitelně i kvůli mému čistě osobnímu životu, který si opravdu užívám a vychutnávám s velkou pokorou a vděčností. Je fakt, že ve chvíli tohoto mého rozhodnutí jsem cítila nejen velkou radost uvnitř sebe sama, ale i vděčnost, protože s tím „kouskem“ svého muže patřícímu k mému jménu se cítím silná a jakoby pevnější. Mám v sobě určitou hrdost … Jestli mi rozumíte. No, a už jsme se s Vojtou dohodli, že tohle rozhodnutí zoficiálníme nějakou oslavou.

Řekl bych, další výjimečnost a originalita ve vašem životě. Když jsme u té výjimečnosti, navážu na ni. Pro mě osobně jste opět zcela výjimečná a jedinečná v novinkovém seriálu „Případy mimořádné Marty“. Ztvárnila jste zde hlavní hrdinku, která disponuje IQ 160, což je genialita. Víte, jaké je vaše IQ?

Ne. A intuitivně cítím, že tohle vlastně ani vědět nepotřebuji. Těší mě, že se vám „Případy mimořádné Marty“ líbí, protože pro mě to byla skvělá práce. Sice byla na mě v samotné realizaci až zbytečně rychlá, ale vážně jsem si to užila. Hned, jak jsem si přečetla scénáře, tak mě Marta okouzlila.

Čím?

Především tím, že je za každé okolnosti autentická. Začala jsem se na tu roli připravovat, zjišťovat informace, co se týká chování a charakteru těchto lidí, protože genialita je výjimečnost a disponuje jí jen velmi malé procento lidí. Chtěla jsem vědět a potřebovala jsem mít jasno v tom, jak se tito lidé běžně chovají. Jak moc jsou schopni se uzpůsobit pravidlům společnosti, protože Marta má logicky problém s autoritativním chováním. Myslím, že jsem porozuměla jejímu charakteru, protože její mozek je jakoby vždy o dva kroky napřed, a to se logicky projevuje v jejím chování, jednání, rozhodování. Takže pro mě byla nejdůležitější opravdu ta autenticita a skutečnost, že Marta věci řeší zcela podle sebe, tak, jak to v danou chvíli cítí, bez ohledu, co na to, kdo řekne.

???