Tajemství zámecké trávy - Z Kokořínska na Wimbledon a zase zpátky

Za vysokou, několik kilometrů dlouhou, pískovcovou zdí za městem Dubá na Kokořínsku se nachází původně renesanční zámek Nový Berštejn. Podle znalců se jedná o jediný zámek z bývalého majetku Albrechta z Valdštejna, který je dnes v soukromém vlastnictví. Miroslav Slezák s manželkou Markétou jej koupili jako ruinu určenou k demolici, zrekonstruovali ho bez jakýchkoli dotací a již více než 20 let ho sami provozují jako rodinný hotel a školicí centrum. V parku zámku je barokní bazén, golf a tenisové kurty s trávou. A ne s obyčejnou trávou, probíhá zde totiž příprava na Wimbledon a Paříž.

Proč je zámecká tráva tak vyhledávaná?

Protože kurtů s přírodní trávou je v Evropě poměrně málo. Každá je sama o sobě vlastně raritou. Tráva je jiná v každém klubu, liší se turnaj od turnaje, přestože vždy je to krátký, hustý, lesklý trávník. Hodně záleží také na klima, což je u nás trochu slabina. Ale kurt s přírodní trávou máme na zámku už asi 25 let, fungoval ještě dříve než hotel, a tak se o něm mezi tenisty ví.

Kdo zde v minulosti trénoval?

Z posledních let to byli například Nicole Vajdišová, Toby Alex Kodat, Jonáš Forejtek, Karolína Plíšková, Jiří Veselý, Barbora Strýcová a mnozí další z České republiky i ze zahraničí. Také zde trénovala šampionka Wimbledonu Markéta Vondroušová a deblistky - juniorky Alena Kovačková & Laura Samsonová. Musíme zachovávat diskrétnost, a tak můžeme jmenovat jen ty sportovce, kteří se s tréninkem u nás nijak netají. 

Je péče o travnatý kurt věda?

Za dokonale upravenými travnatými kurty ve Wimbledonu stojí vývoj a moderní věda. O trávník se zde stará Výzkumný institut pro sportovní trávník STRI. Mají i vlastní trávníkové školky. Mistrovství je vlastně samým vrcholem celoroční péče. Na začátku se tráva leskne a 54 milionů rostlinek je seříznuto na výšku osm milimetrů. Tým zahradníků se stará o to, aby tráva vydržela tu nesmírnou zátěž, dupání a sklouznutí. Odborníci trávu pravidelně testují, denně posuzují tvrdost kurtu, vlhkost půdy, barvu čepele a to, jak jsou rostliny pevně zabaleny, konzultují situaci s meteorology, nevyhovující části kurtu nahrazují. Dělají maximum pro to, aby tráva zůstala pevná, hladká a konzistentní po celý čas. Přesto by si tenisté přáli, aby byla o něco rychlejší. A na konci turnaje je i přes veškeré úsilí tráva zničená.

Jak to děláte Vy?

Bez vědy a výzkumu, s láskou k tenisu a na koleni. Snažíme se o maximum v našich domácích podmínkách, aby měli hráči možnost se na Wimbledon a Paříž dobře připravit. Jistěže nemůžeme dosáhnout kvality wimbledonské trávy, ale tenisoví trenéři i špičkoví tenisté sami říkají, že je kvalita našeho kurtu v normě.

Vyplatí se to ekonomicky?

To ne, přírodní kurt je manželovo hobby, které stojí čas. Hodně času. Už dvě hodiny intenzivního tréninku kurt významně poničí. A tak po každé hře začíná nová práce.

Může si u Vás hru na trávě zkusit každý a kdykoliv? 

Kdykoliv to bohužel možné není. Kurt je u nás třeba telefonicky objednat předem, protože pro každou hru se také individuálně připravuje a lajnuje. Když si chcete zahrát na přírodní trávě, v den hry Vám ještě potvrdíme, zda je to opravdu možné, zda u nás třeba neprší a kurt není podmáčený. V závislosti na počasí je naše tráva hratelná pouze od června do září a vhodná pouze pro dobré hráče. 

Proč je tráva jen pro pokročilé hráče?

Míč skáče na travnatých hřištích méně než na jiném povrchu, takže hráči musí rychleji reagovat, aby vrátili míče. Jakákoli nepředvídatelnost ve způsobu, jak míč poskakuje, činí hru náročnější. Proto musíte být zpravidla opravdu dobří tenisté, abyste si na to zvykli. Rekreační hráče taková hra nemůže těšit a jen by trávu zničili. Pro ně máme na zámku umělou trávu. Dobří amatérští hráči, a to klidně i senioři, si na přírodní trávě zahrát mohou. Pro ně to bývá opravdu jedinečný zážitek.

Děkujeme Markétě Slezák za poskytnutí rozhovoru a za příjemný   pobyt na zámku Berštejn

Fotografie: Dagmar Hájková a archiv 

Fotogalerie