SVĚTLANA WITOWSKÁ - VÝKON, O NĚMŽ SE JINÝM MŮŽE JENOM ZDÁT!

Teprve nedávno oslavila pětačtyřicáté narozeniny a při vší skromnosti  ten nejkrásnější profesní dárek si nadělila sama - moderováním přímého přenosu z pražského Rudolfina, kde se odehrála poslední prezidentská debata. Tomuto se říká moderátorský majstrštyk!  

Už jen tím, že Česká televize, na rozdíl od ostatních celoplošných televizních stanic, rozhodla, že poslední prezidentskou debatu, chcete-li prezidentský duel, před volbami hlavy státu bude moderovat Světlana Witowská, vybočila. Ostatní uvedené televize totiž na moderace nasadily moderátory. Pokud uvažovaly o možnosti ženského elementu, škoda, že zůstaly jen u úvah! Ženský prvek mezi dvěma pány je totiž pro televizní diváky rozhodně příjemnější variantou a oživením. Nehledě na to, že pánové - a někteří politici zvlášť, se přirozeně krotí, protože, jak praví okřídlené: Ženu ani květinou neuhodíš.  

      Samostatný moderátorský výkon vystudované právničky a ostřílené matadorky v redakcích tuzemského televizního zpravodajství byl bez diskuse absolutní třešničkou na dortu v porovnání se všemi ostatními pořady, kterými oba kandidáti na tuzemského prezidenta prošli. Noblesa, vnitřní klid, nenucená sebejistota při pokládání otázek. Světlana si ihned po začátku přímého televizního přenosu automaticky získala respekt nejen pánů Drahoše a Zemana, nejen přítomných diváků v pražském Rudolfinu, ale i televizních diváků. Distingovaný projev, ve kterém ani jednou nezaváhala, klidná, nikoli afektovaná argumentace, nezaujatost a rovnoměrně hlídaný vyjadřovací prostor pro každého z proti sobě sedících pánů, včetně precizní přípravy a v neposlední řadě i distingovaný dámský kostýmek a účes, díky kterým byla moderátorka skutečnou dámou. To všechno sehrálo velkou roli v tom, že divák měl pocit, že KONEČNĚ i tak zásadní věc jako je volba prezidenta republiky nemusí působit jako venkovské cirkusové divadlo, nebo rádoby show, které ve finále, bohužel, odpovídá pouze osvětlení velkého prostoru.

      Sečteno a podtrženo: Žádná zbytečná gesta, žádné povyšování se, či nadřazování nad pozvané hosty, klid, nenucený pozitivní výraz ve tváři a především pak maximální profesionalita v přípravě, která se odrazila v samotném klání celého přímého přenosu. Prezidentský duel – Finále na obrazovkách naší veřejnoprávní televize se Světlanou Witowskou by mohl být povinným manuálem pro každého redaktora a moderátora zpravodajství u nás. Takto to má vypadat. Milá Světlano, klobouk dolů, smekáme a zároveň DĚKUJEME …

 

Text a foto: STYLEnew.cz