Svět jako na dlani

Prožijete historická dramata, ukážeme vám krásy Vietnamu i Číny, Morgan Freeman vás opět vezme do vesmíru, zažijete bitvu s Napoleonem i ve vaší mysli. A mraky dalších parádních dokumentů. To vše na Prima ZOOM.

4. 4. 20.00 – Asie z výšky (Vietnam: Země posvátných zvířat)

Putování po Vietnamu začneme ne severu země v proslulé zátoce Ha Long v Tonkinském zálivu, skládající se ze 2 000 skalnatých ostrůvků, podle jedné z legend vzniklých z perel, které tam rozházel při svém letu drak. Domy jsou tu na prámech a odehrává se na nich veškerý život. Děti se tu učí veslovat již od tří let. V hlavním městě Hanoji, kde je stále jasně patrný vliv Francouzů, lze obdivovat jedinečné panorama, krásu okolních jezírek a starověkou kulturu. Mladí dnes volně navštěvují Chrám literatury, kdysi elitní císařskou univerzitu s Konfuciovou sochou. Dále zamíříme na jih, do bývalého císařského města Hue, kudy projíždí tzv. Expres sjednocení o celkové délce 1 800 km, spojující severní a jižní Vietnam. Město Dalat, ležící v nadmořské výšce 1 500 metrů na náhorní plošině Lang Biang, je častým cílem novomanželů, kteří zde tráví líbánky. Bylo založeno Francouzi a rozhlasový stožár, který zde stojí, se podobá Eiffelově věži. Ještě jižněji leží Ho Či Minovo Město, bývalý Saigon, jak mu dodnes mnozí říkají. Saigon byl založen v 17. století. Ve městě se sedmi miliony obyvatel stále ještě jezdí cyklorikši. Řídí je často bývalí vietnamští vojáci. Putování po Vietnamu zakončíme v rozlehlé deltě Mekongu, která zde končí svou více než 4 500 km dlouhou cestu. Lemují ji rýžová pole a za návštěvu stojí zdejší plovoucí trhy.

4. 4. 22.00 – Cestování červí dírou s Morganem Freemanem III (Přežijeme první kontakt?)

Prozkoumejte hranice vesmíru a času společně s Morganem Freemanem v roli vašeho průvodce Cestováním červí dírou. Třetí řada úspěšného dokumentárního seriálu nabízí deset epizod, které nutí k zamyšlení. Dostanou se vám do rukou odpovědi na některé z největších záhad světa: přežijeme první kontakt s mimozemskou civilizací? Existuje nadřazená rasa? Je vesmír živý? Díky čemu jsme takoví, jací jsme? Je možné znovu oživit mrtvé nebo eliminovat zlo? Skončí někdy věčnost? Vymysleli jsme si Boha sami? Dokud se nevydáte na cestu červí dírou, nikdy se nedozvíte, co se skrývá na druhé straně.

5. 4. 20.00 – Napoleon (Cesta ke slávě)

V roce 2015 uběhlo 200 let od bitvy u Waterloo. Třídílná dokumentární mini série představuje jejího účastníka, nesmírně nadaného vojenského velitele a charismatického vůdce Francie v novém světle. Navzdory dnešním populárním představám byl Napoleonův soukromý život plný zrady a zklamání. Dokonce, i pokud šlo o Josefínu. Mini série Napoleon využívá nedávno objevená historická fakta sesbíraná během desetiletého výzkumu a nabízí obsáhlý portrét benevolentního diktátora a jeho úspěchů. Příběh o tomto kontroverzním hrdinovi se odehrává napříč celou Evropou. Ožívá přímo před očima a vyvrací mnohé oblíbené domněnky o jeho osobě.

5. 4. 21.00 – Umění Číny (Hledání ráje)

Čínské umění se rozšířilo do celého světa. Ale i když odjakživa fascinovalo, západní svět ho chápe jenom stěží. Andrew Graham-Dixon se proto rozhodl zjistit, čím to, že jsou čínské malby a sochy tak unikátní a fascinující. Andrew získal přístup k nejlepším kouskům vytvořeným za poslední tři tisíce let a zkoumá je v kontextu doby, během které vznikaly. Dokumentární seriál Umění Číny je neobyčejnou výpravou po nejzajímavějších koutech Země nebeského draka.

5. 4. 23.00 – Zvěrolékař v jednom kole (1. díl)

Doktor Scott Miller je milý, starostlivý, charismatický a 100% oddaný svým pacientům. Jeho kliniku najdete v poklidné britské vesničce Richmond na Temži. Na rozdíl od okolí je v ní rušno. Stálí pacienti drží sympatického veterináře neustále na nohou a jeho domácí návštěvy jsou vždy samé překvapení. Seriál nabízí pohled na klady a zápory malé veterinární praxe – od zachráněného veselého štěňátka a smutného oslíka, kteří shánějí nový domov, po čtyřnohého společníka, jenž zoufale potřebuje operaci boku. Příběhy dobrosrdečného a neúnavného veterináře chytnou za srdce všechny diváky bez rozdílu věku.

6. 4. 21.00 – Krásy Apalačských hor

Na východním pobřeží Ameriky se v jižní části Apalačského pohoří nachází národní park Great Smoky Mountains. Starověký les stojí na ještě starším pohoří. Díky tomuto snímku zažijete mimořádný rok ve zdejší výjimečné krajině. Zjistíte, že rovnováha mezi člověkem a přírodou tady může znamenat harmonii, a zároveň rozkol. Správci parku se snaží usměrňovat místní populaci medvědů, která obsadila stezky v srdci hor. Mezi stromy se ukrývají roztomilí medvídci mývalové a za nimi se plíží ničemní kojoti ve snaze chňapnout po co nejšťavnatější kořisti. Někteří proto považují Great Smoky Mountains za místo vhodné jenom pro zvířecí vyvrhele. Ale nenechejte se mýlit a seznamte se s málo známou podobou nejoblíbenějších amerických lesů.

6. 4. 23.00 – Vražedný mrak

V roce 1783 zahynuly tisíce Britů kvůli strašné přírodní katastrofě. Lidé se stali oběťmi výbuchu velké sopky na Islandu a udusili se jedovatými plyny, které pokryly Evropu. Následující zima se stala jednou z nejstrašnějších a nejtužších v historii – a připravila o život nespočet dalších lidí. Tragédie způsobená výbuchem sopky Laki je na Islandu dobře zdokumentovaná, ale její dopad na Velkou Británii zůstával posledních 200 let záhadou. Vydejte se po stopách Vražedného mraku.

7. 4. 20.00 – Letečtí stíhači v boji (Vzdušná past)

Nový dokumentární seriál Letečtí stíhači v boji rekonstruuje slavné bitvy s využitím nejmodernější digitální grafiky. Díky špičkové animaci budete mít pocit, jako byste se nebezpečných leteckých střetů skutečně zúčastnili a museli čelit nalétávajícímu nepříteli. Příběhy letí dopředu díky vzpomínkám a zážitkům těch šťastlivců, kteří je přežili. K tomu připočtěte vzácné archivní a původní záběry a je jasné, že dokumentární seriál Letečtí stíhači v boji není jenom o letadlech: do bitev se zapojují i tanky, helikoptéry, lodě nebo ponorky nasazené proti letadlům v operaci Pouštní bouře, korejské válce nebo válce ve Vietnamu.

9. 4. 23.00 – Americká 60. léta (Rok 1968)

V roce 1968 se konaly prezidentské volby ve Spojených státech a všem bylo jasné, že vítěz určí budoucnost této země. Mladí lidé nesouhlasili se starší generací, chtěli změnu, chtěli ukončit válku ve Vietnamu a chtěli, aby si všechny rasy byly rovné nejen na papíře, ale i v reálném životě. Mladí lidé tedy hledali nového prezidenta. Do voleb byl prezidentem Johnson, a i když udělal obrovský pokrok v občanských právech, válka ve Vietnamu zničila jeho kariéru. Johnson se rozhodl nekandidovat. Demokraté tedy museli přijít s novým kandidátem a postupem času se objevily tři možnosti – Hubert Humphrey, tehdejší viceprezident, Eugene McCarthy a Robert Kennedy. Největší rivalové byli Kennedy a McCarthy. Kennedy soustředil svou kampaň i na černošské obyvatelstvo, které toho roku přišlo o Martina Luthera Kinga. Kingova smrt vyvolala násilí, které bylo v mnoha městech velmi brutální. Kennedymu se ale povedlo si tuto část obyvatelstva podmanit a získal i mladé voliče. Kennedy byl nadějným kandidátem, ale nakonec byl zastřelen 6. 6. 1968. Amerika byla v šoku. Demokraté tedy měli dva soupeře. U republikánů získával na popularitě Nixon, který v roce 1960 těsně prohrál volby s J. F. Kennedym. Nixon byl tedy na sjezdu strany vybrán za kandidáta na prezidenta. Nixon byl samozřejmě proti válce ve Vietnamu. U demokratů byla situace velmi vyhrocená. Na sjezdu, kde měl být vybrán kandidát na prezidenta, vládlo násilí. Na ulicích probíhaly nepovolené demonstrace, které byly velmi násilně potlačeny, v televizi byla Amerika nazvána policejním státem s praktikami gestapa. Rvali se i sami demokraté přímo na sjezdu. Nakonec byl na prezidenta nominován Humphrey, který se dokázal zbavit spojení s Johnsonem, protože požadoval ukončení války ve Vietnamu. Prezidentské volby nakonec velmi těsně vyhrál Nixon. Rok 1968 byl rokem změny, násilí, smrti dvou významných mužů a také rokem, kdy se mladí lidé nenechali umlčet a upozornili na rozdíly mezi generacemi. Mládí znamenalo změnu a ta byla budoucností Ameriky.

10. 4. 21.00 – Mezi elitními jednotkami (13. pluk dragounů a parašutistů)

Specialista na bojová umění Alain Figlarz, který pracoval na kaskadérských kouscích filmu Agent bez minulosti, vám představí trénink potřebný pro přijetí do nejprestižnějších a nejobávanějších speciálních jednotek na světě. V adrenalinem napumpovaném seriálu poznáte míru odhodlání nutnou pro uspění ve výběru do francouzské Cizinecké legie, izraelské Golanské brigády nebo singapurské jednotky rychlého nasazení a záchrany STAR. Jejich členy jsou výjimeční muži a ženy vycvičení podle nejvyšších standardů. Bojují se ctí, odvahou, disciplínou a dokonalými výsledky. Co je žene dopředu? Jak se vyrovnávají s nepřetržitými fyzickými i psychickými výzvami? Alain Figlarz zamířil mezi elitní jednotky a jejich přísné instruktory, aby odhalil jejich historii, tajemství i oblíbené bojové techniky.

10. 4. 22.00 – Bitva ve vaší mysli

O lidstvu přemýšlíme jako o chytrých osobnostech vybavených rozumem a schopných racionálního myšlení. Ale možná bychom to ještě měli promyslet. Každé rozhodnutí je bitvou ve vaší mysli – střetem mezi intuicí a logikou. Intuitivní část našich mozků je přitom mnohem silnější, než bychom si mysleli. Tento konflikt posléze ovlivňuje všechny stránky našich životů – od toho, jak se stravujeme, přes zvyky až po názory. Profesorka Danny Kahnemanová vysvětluje revoluční přelom v našem chápání lidské mysli.

 

 

Fotogalerie