Straight Outta Compton

 

N. W. A. – Nejnebezpečnější hudební skupina na světě

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap“ a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů.

Kdo se v osmdesátých letech minulého století potuloval po Comptonu a měl černou barvu kůže, byl pro policajty automaticky podezřelý. Začínajícího rappera, který si přezdíval Eazy-E, to neskutečně štvalo. I když ani on rozhodně nebyl žádný beránek, protože si úspěšně přivydělával prodejem drog. I díky tomu měl zdroje na rozjetí rapové skupiny. Záhy se k ní přidal jeho kámoš, comptonský DJ Dr. Dre, a další muzikanti DJ Yella a Mc Ren. Zcela zásadním se stal pátý člen kapely, Ice Cube, který tvořil texty plné brutální lyriky a neobvyklých rýmů. Zpívali o všem, co je štvalo. O systému, který je zašlapává, o policajtech, co je předchozí večer zmlátili. Hněv a frustrace z nich stvořily komety, které začaly ovlivňovat čím dál víc lidí. Splněný sen kalila zvýšená pozornost státních orgánů. Když totiž zpíváte písničku, která se jmenuje „Fuck the Police“, nemůžete se moc divit.

„Je to kombinace příběhu o splněném Americkém snu a pravé řecké tragédie,“ říká o příběhu režisér Gray, kterého k příběhu kapely pojí velmi silné pouto. I on sám totiž vyrostl v Comptonu a svou kariéru zahájil jako režisér videoklipů rapových zpěváků, mimo jiné Ice Cubea. Fakt, že svým hrdinům rozumí, je také z každé minuty filmu plného hitů gangsta rapperů opravdu cítit.

TEXT A FOTO : CINEMART

 

      FILM POHLEDEM  TEREZY POKORNÉ

 

Straight  Outta  Compton

Když napíši : Ten film je zajímavý  -  pohřbím ho tím ? 

To je ale to poslední, co bych chtěla, protože pro mě zajímavý je. Vyvolal ve mně silné emoce i když se jedná o něco, čeho příznivcem nejsem ani náhodou a co mě tím pádem ani nezajímá.  Jenže teď mě to zajímalo. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že budu jednou prožívat rapový koncert a vnímat tuhle hudbu a její aktéry takovým způsobem, jakým se mi to stalo. (ostatně do rytmu hudby se hýbalo skoro každé sedadlo v kině). Tento film vás totiž nenechá chladnými ať už s tím, co se na plátně odehrává souhlasíte, nebo ne.

Je doba, kdy je nezbytné alespoň se snažit pochopit mentalitu lidí zcela odlišných, neboť jsme s nimi, ať se to líbí či ne,  konfrontováni. Tenhle film nám to umožní díky příběhu, který vypráví i skvělým výkonům všech zúčastněných.

Všude je nějaká válka. I v tom nejkrásnějším vztahu probíhá určitý boj, přinejmenším ten vnitřní jednoho z účastníků. Všichni  hledáme, lidé migrují, střetávají se životní názory, životní kody na sebe narážejí, každý prosazuje svou pravdu, svůj prověřený, zaručeně správný názor. Jaká arogance napadá mě mnohdy......

Mít svůj vlastní velký sen, věřit mu za každou cenu a jít za ním, je rada všech úspěšných. Ano sny se plní a nesou s sebou i mnohé předvídatelné i nepředvídatelné a o tom vypráví tento příběh. A také o lidské důstojnosti, hrdosti, síle i beznaději, entusiasmu, radostech i mstě a špíně našeho světa.......

Herci prošli těžkým výcvikem a jsou vynikající ve svých výkonech. Postavám které ztvárňují rozumějí, mají jejich kod ve své vlastní krvi. Navíc jsou vedeni jednou z velkých osobností součastného Hollywoodu F. Gary Grayem, pod jehož taktovkou  pracovali hvězdy jako např. : Edvard Norton, John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Carlie Theron, Bruce Willis, Donald Sutherland, Quin Latifah, Kavin Spacey, Jimie Foxx ......... 

Je to velkofim u kterého mě mrzí jen jedno a to, že nejsou otitulkovány rapové texty, které hrají jednu z hlavních rolí. Jistě, i ten kdo nevládne anglickým jazykem pochopí, o čem se zpívá, ale rozhodně není jeho prožitek zcela úplný. 

Straight Outta Compton je obrazem své doby a je to film bezesporu velmi silný......................................................................................................   T.P.

 

Fotogalerie