ŠTEFAN MARGITA SLAVÍ MEZINÁRODNÍ ÚSPĚCHY

ŠTEFAN MARGITA SLAVÍ MEZINÁRODNÍ ÚSPĚCHY 

A JEHO VÁNOČNÍ ALBUM SE ZA TŘI MĚSÍCE PRODEJE POZLATILO

Loňský rok byl pro Štefana Margitu mimořádně úspěšný. V srpnu oslavil šedesátiny a ke svému životnímu jubileu následně v listopadu připravil galakoncert v pražském Národním divadle, kde vystoupil s plejádou skvělých zahraničních a tuzemských kolegů. Krátce předtím se v chicagské opeře Lyric v roli Logeho ve Wagnerově opeře Zlato Rýna stal miláčkem tamního publika a dočkal se skvělých recenzí v prestižních periodicích. V Janáčkově opeře Z mrtvého domu exceloval v inscenaci Národního divadla a v režii Daniela Špinara v Praze a v Bratislavě. Záznam této opery odvysílá 6. března 2017 ČT ART. V tuzemsku navíc Štefan Margita uspořádal několik mimořádně úspěšných koncertů.  

 

V září 2016 Supraphon vydal v produkci Jana Adama a Daniela Hádla Margitovo první vánoční album X MAS, na které nahráli sólové písně a duety s hlavním protagonistou i sopranistka Kateřina Kněžíková a ve světě stále známější basbarytonista Adam Plachetka. Album X MAS se celý podzim drželo na prvním místě v hitparádě klasické hudby Top 10 a úspěšně bodovalo i v hitparádě hudby populární TOP 100 národní federace hudebního průmyslu IFPI.  A u posluchačů uspělo tak, že za jeho tříměsíční prodej obdrží Štefan Margita Zlatou desku Supraphonu. 

 

A co Štefana Margitu čeká v letošním roce? V režii světově proslulého Kanaďana Roberta Carsena se uskuteční 15. února v Královském divadle v Turíně premiéra Janáčkovy opery Káťa Kabanová. Nejde o Margitovu první spolupráci s Carsenem. Před jedenácti lety si pod jeho vedením zazpíval roli Kudrjáše na scéně milánské La Scaly a v Turíně se letos zhostí role Tichona. Dvakrát bude Štefan Margita letos hostovat v pařížské Národní opeře. Zatímco v březnu až květnu bude v opeře Vojcek rakouského skladatele Albana Berga zpívat roli Tambourmajora, na podzim se vrátí k jedné ze svých stěžejních rolí – k roli Luky Kuzmiče v Janáčkově Z mrtvého domu

 

 

V květnu odvysílá Česká televize Margitovi věnovaný pořad z cyklu GEN a v září na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha bude uveden dokument, který o slovenském pěvci světového renomé vznikal v letech 2014 až 2016. Diář Štefana Margity je ale zaplněn i na další roky. Už teď ví, že v následujících letech bude zpívat například v newyorské Metropolitní opeře, v londýnské Královské opeře Covent Garden a v operních domech v San Franciscu, Bruselu a v Lyonu. 

Text : Supraphon     Fotografie : Martin Kubica

Fotogalerie