Štědrovečerní pohádka České televize: 260 pytlů sněhu, 750 kilo jablek a přes jeden a čtvrt milionu diváků

Nejnavštěvovanější film loňského roku Anděl Páně 2, zbrusu nová pohádka Karla Janáka Nejlepší přítel se Zdeňkem Piškulou nebo dvojdílný historický velkofilm Marie Terezie, v němž se jako František Lotrinský představí Vojta Kotek.

Televizní Vánoce budou letos ve znamení premiérových filmů, dokumentů, koncertů, pohádek a zábavy. 

 „Natáčením dvojky jsme se tak trochu postavili na start závodu sami se sebou. Důležité bylo, jak budou fungovat kluci, Ivan Trojan a Jirka Dvořák. Jejich chemie tam ale stále je a je dokonce zralejší, než před jedenácti lety. Kluci zkrátka hrajou nebeskou exhibici,“ popisuje pokračování Anděla Páně režisér Jiří Strach. Snímek, který získal šest nominací na Českého lva a do kina na něj přišlo 1, 26 milionu diváků, bodoval nejčerstvěji minulý týden na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Vilniusu, kde získal hlavní cenu. V televizní premiéře prožijí anděl Petronel a čert Uriáš svou pozemskou misi na obrazovce prvního programu v neděli 24. prosince. „Petronel se neproměnil nijak zásadně, pořád je to trošku namyšlený, pyšný anděl, který si myslí, že by měl být úplně někde jinde, a že by měl dělat jinou práci, než kterou dělá v nebi,“ popisuje svou postavu Ivan Trojan a Jiří Dvořák jej doplňuje: „Jsou to bytosti nadpřirozené, takže nestárnou, spíš se proměnil Dvořák, na kterém holky v maskérně musí více pracovat.“

Nová pohádka Karla Janáka Nejlepší přítel bude v premiéře uvedena na První svátek vánoční. Nese poselství o tom, že víra v přátelství a schopnost nezklamat sám sebe jsou silnější než úklady samotného pekla. „Česká pohádka je svébytný žánr, který má dlouhou tradici. Scénář té naší, o jednom z podřadnějších čertů, který je vyslán na svět, aby opravil díru do pekla, napsala Lucie Konášová. Je to úplně originální příběh. Myslím, že se jí ho povedlo napsat tak, že má parametry klasiky, která by se mohla začlenit mezi pohádkové velikány,“ vysvětluje režisér Karel Janák. V hlavních rolích se představí Zděnek Piškula a slovenská herečka Kristína Svarinská, které doplní Hana Vagnerová a Marek Adamczyk v rolích kuchařky a čerta.  

 Text a fotografie : ČT