SOUTĚŽ - TRAKTÁT O LÁSCE - NOVÁ AUTORSKÁ DIVADELNÍ HRA MARIANNY ARZUMANOVÉ

Traktát o lásce

- nová autorská divadelní hra Marianny Arzumanové –

Na začátku tohoto příběhu byla láska. Ano, jak jinak, vždyť láska nás doprovází v každé vteřině našeho života. Ne, nemám na mysli jen vysněný, ideální, cit mezi partnery. Mám na mysli lásku, která nás žene přes všechny životní překážky. Celý život usilujeme, hledáme, bojujeme a vyvádíme psí kusy, abychom ji našli v různých podobách, abychom dosáhli pocitu naplněnosti, uspokojení a štěstí. A přitom láska je s námi již od prvního zasetého semínka, z kterého pak vzklíčí život, první v podobě partnerské lásky, tu však velmi rychle vystřídá láska mateřská, láska rodiny. Jak rosteme, užíváme si lásku ke hře, k učení se novým věcem, k tvoření. A postupně se do naší cesty připlétají další druhy lásky a v neposlední řadě se snažíme najít lásku k sobě samému, bez které všechny ostatní postrádají smysl. Prožíváme lásku dnes a denně, jen forma je vždy jiná. Někdy je naplněná, opětovaná, jindy se kvůli ní trápíme a klademe si otázky: “Proč zrovna já nemůžu mít po čem toužím?” 

V dnešní moderní a zrychlené době, plné relativního blahobytu, nám tento cit často přijde jako naprostá samozřejmost, o kterou není třeba pečovat a hýčkat si ji. Čím více druhů lásky je nám od života dopřáno, tím méně se nad nimi zamýšlíme a jen jako stroje vyměňujeme jeden druh citu za druhý, dožadujeme se více a více a přitom nám chybí čas zastavit se a užít si dar, který nám je poskytován. Představení Traktát o lásce nabízí možnost pozastavit se nad tím vším, rozebrat lidskou schopnost milovat z různých úhlů pohledů a odpovědět si na často kladené otázky: Co je to vlastně ideální láska a existuje vůbec? Kdo nám určil naši životní roli? Kdo to vše řídí? Proč zrovna já mám jít touto cestou? Změnilo se něco za posledních 2500 let ve vnitřním lidském světě? Hra vás provede labyrintem světové dramaturgie od Aristofana po Čechova, vybírá si k tomu nejznámější a nejdojemnější scény a ponoří vás vždy do obrazu s velkým emočním nábojem. 

Na hře je také pozoruhodné, jak vznikala. Nejde o klasickou produkci, na kterou je v posledních letech český divák zvyklý v menších divadlech, tedy pověstná židle a dva herci, pokud možno známí z televize (z důvodů mnohem prozaičtějších, než umělecký minimalismus, protože divadlo se dnes musí především uživit…). Producentka Eva Alner Jízdná se rozhodla vyprodukovat představení bez kompromisů, nezatížené komerčními tlaky na ziskovost. To nebylo nikdy lehké a v dnešní uspěchané a komerční době už vůbec ne. Spojila se proto s vycházející hvězdou českého dramatického nebe, ruskou režisérku Mariannou Arzumanovou, která si vysloužila uznání svými autorskými hrami jako Buenos Aires, Zabít draka, nebo Třináct ženských tváří. Marianna přinesla na naši scénu autentickou Stanislavského školu - systém vedení herců, rozpracovaný v první polovině dvacátého století Konstantinem Stanislavským, který nejen popularizoval hry velikánů typu Gorkého, Čechova a Bulgakova, ale i zásadně ovlivnil moderní divadlo jako takové. 

Tým herců, který se sešel v Traktátu o lásce poprvé, během několika měsíců společného zkoušení vytvořil pod vedením režisérky představení plné vášně, něžnosti, vtipu, krutosti osudu, životních absurdit, které jsou každému z nás tak každodenně blízké. Výsledkem je dílo úchvatné po vizuální stránce, tedy výtvarně (kostýmy a scéna) a pohybově, s kvalitní režií a vynikajícími hereckými výkony. 

Režie: Marianna Arzumanova 

Producent: Eva Alner Jízdná (Estela Productions) Hrají: Simona Prasková, Júlia Szöllös, Petra Ben Messaoud, Jiří Valeš, Janusz Hummel, Patrick Markes, Jakub Žalud, Marianna Arzumanova, Eva Alner Jízdná

 Text : STYLENEW           Fotografie : Michaela Škvrňáková

SOUTĚŽ : 

Pokud správně odpovíte na naši soutěžní otázku :

Kdo se ve “SNU NOCI SVATOJÁNSKÉ“ zamiluje do osla?   

Můžete se už nyní těšit na  divadelní představení :

Divadlo v Řeznické  - 6.4. a 23.4. 2018 v 19.30 hod.

Divadlo v Celetné - 8.4. a 19.5. 2018 v 19.30 hod.

A pamatujte, že u našich soutěží platí víc než kdy jindy známé: Kdo dřív přijde, ten dřív… Přejeme Vám hodně ŠTĚSTÍ

 

Soutěžní formulář

Odpověď:
Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Kontrola - napiště slovy výsledek 2+1:

Fotogalerie