SOŇA BARANOVÁ & ONDŘEJ BLAHO O SÍLE DOBRÉHO RÁNA, INTIMITĚ, LÍVANCÍCH I VEČERNÍČKU

Jeho nejoblíbenějším dnem je pondělí, jejím pátek. A právě od pondělí do pátku jsou nejvíce k vidění! Zanedlouho oslaví tříleté výročí, kdy se vedle sebe poprvé postavili před televizní kamery a od toho okamžiku spolu divákům přejí DOBRÉ RÁNO. A díky zajímavým hostům, které dramaturgové do pořadu zvou, už měli možnost „posnídat“ například i se samotným hrabětem!

Herci zvučných jmen, lidé téměř ze všech oborů, kteří nějakým způsobem vynikají, obyčejní hosté s neobyčejnými příhodami či životními příběhy – s těmi se v živém vysílání Dobrého rána potkávají v brněnském televizním studiu moderátoři Soňa Baranová a Ondřej Blaho. A jelikož dramaturgové pořadu – Matěj Randár a Helena Poláčková kladou důraz na originalitu těch, které se před televizními kamerami před oba moderátory posadí a oni je začnou zpovídat, začátkem léta tak měli Soňa s Ondřejem možnost vést rozhovor i s přímým potomkem hraběcího rodu Mensdorff-Pouilly, panem Dominikem Božkem, který do studia zavítal v doprovodu herečky Jany Bernáškové. A ruku na srdce, který moderátor (a to i ti opravdu uznávaní a letití!) se může chlubit tím, že „dnes snídal a vedl řeč s panem hrabětem“?! Oba sympatičtí moderátoři jsou na rozhovory zvyklí, je to jejich téměř každodenní práce, ale jsou v rolích dotazujících se. Tentokrát je to obráceně, protože se pro STYLEnew.cz octli v pozici odpovídajících: 

Jak má podle vás vypadat opravdu DOBRÉ ráno? 

Soňa: Ráno je nejoblíbenější částí každého mého dne, protože je to pokaždé takový malý nový začátek a já mám možnost naplánovat si den, který bude mít smysl a spád. Ráno je tedy dobré tehdy, když mám na co se těšit. Může to být jen dobrá snídaně, nebo taky setkání s člověkem, který vykonal něco neuvěřitelného.

Ondřej: Každé ráno je dobré. S ránem přichází nový den, nové zážitky, nová setkání.  Ale pokud se vstává s úsměvem, vydatnou snídaní, partnerem či partnerkou a minimem pracovních povinností, pak ráno není dobré, nýbrž ideální! 

Vybaví se vám ještě pondělní ráno 3. listopadu před třemi lety? 

Soňa: Jako by to bylo včera! Měla jsem sevřený žaludek, roztřesená kolena a na bedrech cítila tíhu odpovědnosti. Zpětně vůbec nechápu, kde se ve mně vzala ta drzost si to ráno stoupnout před kamery… Jediný, kdo mi tehdy zabránil utéct nebo omdlít byl Ondra. On vlastně neudělal žádné výrazné gesto, ale byl neuvěřitelně klidný, což mi dodalo jistotu. 

Ondřej:  Ano, po mém boku stála poprvé naostro (oblečená) Soňa a kromě nové kolegyně mi přibyla další skvělá kamarádka do života. 

Napadá mě, jestli by pro vás, kvůli tomu neuvěřitelně brzkému vstávání čistě hypoteticky nebylo příjemnější vyměnit Dobré ráno za moderování bloku Dobrý večer? 

Soňa: Příjemnější ne, pohodlnější možná ano. Ale já věřím kouzlu rán s jejich specifickou atmosférou a větší mírou intimity. Lidé si nás pouštějí do bytů na startu svého dne, v čase, kdy je tak snadné být rozmrzelý, nevrlý nebo roztěkaný. Sama vnímám vnější podněty ráno o hodně citlivěji a ranní nálada se často se mnou táhne celý den. Když si tohle všechno uvědomím, vím, že máme možnost diváky pozitivně ovlivnit na spoustu hodin. A to je velká síla, která přebije i ty budíčky v půl čtvrté ráno!  

Ondřej:  Těžko říct. Večery se přeci dají trávit lépe, než v práci. 

Prozradíte nám své profesní cíle? Kam byste to rádi, každý zvlášť, dotáhli?  

Soňa: Mám cíl dělat práci, která bude mít smysl pro mě i pro lidi. Jestli to bude moderování, nebo pečení dortů, to se uvidí… 

Ondřej:  Pokud se mi denně podaří alespoň jednomu člověku vykouzlit úsměv na tváři, něco předat nebo nedej bože pobavit, tak mám splněno. Dřív  v rádiu, dnes v televizi nebo na různých eventech. To ale nebude trvat věčně. Moderovat udílení cen, reality show nebo vlastní pořad, by byla jistě zajímavá zkušenost, ale mým profesním cílem je dělat hlavně to, co mě bude bavit a zároveň uživí. Což se děje a velmi si toho vážím. Tak jsem zvědav, jak dlouho to vydrží.

Kolik času vám zabere příprava na vysílání? Nebo necháváte raději volnou ruku své intuici a momentální improvizaci?  

Soňa: Jsem ráda připravená více, než méně. Někdy na tématem strávím 15 minut, někdy hodinu a půl. Práce končí, když se cítím jistá v kramflících a v tématu se orientuji. Zároveň ale s Ondrou hodně dáme na intuici a aktuální okamžik. Když se rozhovor se sportovcem stočí k cestování, a je to zajímavé, povídáme si o cestování.

Ondřej: Se všemi poradami, přípravami, načítáním informací k tématům si „odděláme“ asi stejně, jako lidé od řemesla nebo na úřadě. A je to potřeba. Protože moderovat bez přípravy živý 2,5hodinový pořad nejde. Intuice přichází se zkušenostmi a bez nich by nešlo ani improvizovat. A zkušenost praví: Připrav se, nebo se v tom pěkně vykoupeš.

Nemrzí vás, že se Dobré ráno přesunulo z ČT1 na dvojku?  

Soňa: Dobré ráno je na Dvojce už pět let a myslím, že diváci si na to zvykli.   

Ondřej: Mrzí. Ale programové vedení České televize asi má své důvody, proč se zpravodajské studio 6 vysílá souběžně na ČT1 i ČT24.  Na druhou stranu je mi ctí moderovat pořad, který se uvádí na jednom z nejlepších kanálů v Česku. Podle mého „dvojka“ nemá, co se týče kvality obsahu, v naší republice konkurenci. 

Vaše nejoblíbenější snídaně?  

Soňa: Lívance s borůvkami, čerstvý grapefruitový džus a velké cappuccino. 

Ondřej: Ta, která voní a je k jídlu. A neměli by v ní být vajíčka ani brokolice! 

Vaše nejméně oblíbené slovo?  

Soňa: Momentálně „potažmo“, protože ho říkám nějak moc často…

Ondřej: Jakoby. A pak mnoho vulgárních. Ne, že bych snad byl puritán, naopak. Sprostá slova mají svůj půvab, pokud se vhodně použijí a správně vysloví. Ale pak jsou taková, za které se čeština musí zákonitě stydět. 

Váš nejoblíbenější televizní pořad?  

Soňa: Ten náš! A pak taky Newsroom ČT24, 168 hodin a Hyde Park Civilizace.

Ondřej: Žádný film, seriál, sportovní přenos, magazín ani dokument dosud nepřekonal Večerníčka!

TEXT: STYLEnew  FOTO: archiv České televize/TV studio Brno 

Fotogalerie