Skupinu Shalom a její hity připomíná kompilace Až jednou vydaná k 30. výročí jejího vzniku.

Shalom, domácí hudební fenomén první poloviny 90. let trhající rekordy prodejní i hitparádové, připomíná čerstvá kompilace Až jednou (30th Anniversary Best Of). Seskupení Petrů Muka, Kučery a Honse doprovázené výraznými ženskými vokály patřilo od roku 1992 po dobu několika let k absolutní špičce domácí pop music. 

Shalom byl původně zamýšlený jako projekt Petra Muka a Petra Kučery, ve kterém našly uplatnění písně nehodící se pro jejich domovský Oceán. „Považujeme se za dobré a důležité a chceme jim dát šanci. Tentokrát jsou výsledkem diskusí a kompromisů jen dvou lidí se všemi přednostmi i zápory této skutečnosti. Chtěli jsme sevřenější formu písní a větší prostor pro vokály,“ řekl tehdy k nové platformě v jednom z rozhovorů zpěvák a skladatel Petr Muk. A Petr Kučera dnes dodává: „Rád bych s Petrem natočil ještě 10 Shalomů. Osvobodili jsme se tehdy spolu k novému vnímání hudby bez oceánské minulosti. Petr si byl silně jistý, dostali jsme plnou podporu u vydavatelství. Což byl obrázek svobody 90. let. V onom čase jsem si myslel, že to neskončí.“

Zakrátko z projektu vyrostlo hudebně a pěvecky silné seskupení tří Petrů (Muk, Kučera a Hons – dvorní textař) a tří Jan (Feriové, Badurové a Benetové, postupně se na postu vokalistek vystřídalo několik dalších zpěvaček, mj. i Michaela Klímková), které rázně promluvilo do pop music první poloviny 90. let. Bez nadsázky se Shalom stal mohutným fenoménem s řadou úspěšných hitů přirozeně líbivých, ale nepolopatických, naplněných mj. mystikou a biblickými odkazy, doprovázených statisícovými prodeji hudebních nosičů a vyprodanými turné. „Shalom byl pokračováním upřímného přátelství mezi těmi, kteří se podíleli i na Oceánu, další hudební spoluprací, která oslovila mnoho posluchačů tehdejší doby. Až jednou, Slunce, Bonsoir mademoiselle Paris… i dnes je na co vzpomínat a je pořád aktuální - i po těch letech - cítit sounáležitost s tím, co jsme pro naše fanoušky vytvořili,“ podtrhuje mimořádnost skupiny a její tvorby Petr Hons.

Kompilace Až jednou vychází z 30. výročí vzniku Shalomu a vydání prvního, eponymního alba. Pojmenována je podle snad největšího hitu, ke kterému Petři natočili klip s režisérkou Katarínou Ďurovičovou v Izraeli (stejně jako několik dalších). Album sestavil dlouholetý spolupracovník Oceánu, Shalomu a Petra Muka Karel Deniš z písní z debutového alba, druhého studiového alba Brány vzkazů, live alba 5, 4, 3, 2, 1… Shalom! a singlů a maxisinglů, které skupina vydala. Zahrnul i anglickou verzi písně Až jednou, Someday, určenou pro zahraniční trh, a dvě coververze, které v podání Shalomu popularitou směle konkurovaly originálům: Bon soir mademoiselle Paris a Stín katedrál. Na (dvoj)vinylu je tracklist oproti CD rozšířen o dvě skladby: Shalom a Přesypané pohledy (live).

Album Až jednou na digitálních službách: https://WMCZ.lnk.to/SHALAJ

 Klip k písni Až jednou na YouTube: https://youtu.be/8SxESTGXlAk

 

 Foto: Jef Kratochvíl a Ivan Pinkava 

 

Fotogalerie