SKOTSKO - MÍSTO, KDE SE ZRODIL GOLF

 

Snad každý golfista na světě si chce alespoň jednou v životě zahrát golf v mecce golfu, ve Skotsku. 

Městečko St. Andrews je místem, které si okamžitě oblíbíte. Je krásným historickým městem s univerzitou, hradem a ruinami katedrály. Právě zde se seznámil královský pár Kate a William v době studií.. Ale především je golfovou destinací číslo 1 ve světovém měřítku.

Hřiště Old Course je nejstarším a zároveň nejznámějším golfovým hřištěm na světě.  Je s nadsázkou označováno za poutní místo všech golfistů a je  přezdíváno „domov golfu“. Je to klasické links hřiště. Již 26x se zde konalo Open - mistrovství světa. Najdete tady více než 112 bunkrů jako např. „Hell“, „Strath“ a „Road Bunker“. Toto hřiště se vyvíjelo více než 600 let a je to opravdová zkouška mistrovského golfu. I když jste ostřílený golfista , tak se vám na první jamce rozklepou kolena. Ten pocit, trefit dobře první drive a neuříznout si ostudu, je silnější než byste čekali. Není tu téměř žádný rozdíl mezi pánskými a dámskými odpališti. Pokud si chcete hru vychutnat, tak určitě stojí za to si vzít caddie, nechat si poradit jak hřiště hrát a vyhnout se tak nástrahám, které hřiště má a především právě bunkrům, ze kterých je obtížné se dostat ven. A pokud budete mít štěstí na počasí, tak je to jeden z nejsilnějších golfových zážitků. Tiger Woods o něm prohlásil, že je to jeho nejoblíbenější hřiště, na kterém v rámci Open hrál.

Na večeři stojí za to zajít do restaurace Dunvegan, kousek od hřiště. Je součástí hotelu The Dunvegan. Tam se totiž zastavil snad každý světový golfista, který v St. Andrews byl, včetně Tigera Woodse. Na stěně není jediné volné místo, fotografie s hráči jsou umístěny i na stropě. Majitelka restaurace Sheena Willough, která nás obsluhovala je velmi milá.

Druhým velkým zážitkem pro golfisty je Gleneagles. Každé dva roky se střídavě v Americe a Evropě koná prestižní profesionální golfový turnaj Ryder Cup, v němž mezi sebou měří síly mužské týmy složené z nejlepších golfistů obou kontinentů. Tradice Ryder Cupu sahá do roku 1926, kdy golfový nadšenec Samuel Ryder, daroval do turnaje pohár a finanční odměnu pro vítěze. Naposledy se hrál v roce 2014 právě na hřišti v Gleneagles  ve Skotsku.  Asi hodinu cesty autem od St. Andrews. 

Toto hřiště je velkou výzvou. Výběr správné hole zde hraje zásadní roli, i kvůli nevyzpytatelnému větru, který zde úřaduje. PGA Centenery Course, které navrhl Jack Nicklaus, je zasazen do malebné, lesnaté krajiny, kde narazíte na typická vřesoviště, která provází celý resort Gleneagles. Hřiště je  náročné, kopcovité , dlouhé přechody a přesvědčí vás jak je důležité mít v sobě pokoru. 

Ať budete hrát jakékoli hřiště ve Skotsku, tak si golf určitě užijete. Atmosféra, která je nepřenosná, vás přesvědčí, že je golf krásná hra, a že pastevci udělali moc dobře, když tento sport vymysleli. 

A jak jinak ukončit výlet do Skotska než návštěvou alespoň jedné distilery. Skotskou whisky je potřeba ochutnat. To je téměř povinnost. Nejblíže St. Andrews jsme objevili Kingsbarns, kde se dozvíte vše, co o výrobě whisky potřebujete. A hřiště stejného jména je jedno z nejkrásnějších hřišť ve Skotsku.

 

E. Filipová

Fotogalerie