Skončilo natáčení filmu BRATŘI, jednoho z největších příběhů studené války

Na konci listopadu skončilo čtyřměsíční natáčení filmu BRATŘI režiséra Tomáše Mašína podle scénáře Marka Epsteina. Film BRATŘI vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Hlavní role v něm ztvárnili Oskar Hes a Jan Nedbal, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek, Matěj Hádek a Tatiana Dyková. Snímek Bratři vzniká pod vedením producenta Petra Bílka a premiéru bude mít v říjnu 2023, sedmdesát let od jejich útěku do Západního Berlína.

Natáčení filmu Bratři probíhalo od srpna do listopadu nejen z důvodu jeho náročnosti, ale i proto, že film musí věrně zachycovat proměnu ročních období, v nichž se příběh ve skutečnosti odehrál. Filmový štáb pracoval nejen na mnoha pražských lokalitách, ale také v bývalém vojenském prostoru u středočeských Milovic, na libereckém nádraží Horní Růžodol, v bývalém říčním přístavu na Mělníku, v Poděbradech, v plzeňských Borech, na vlakovém nádraží v Jablonném v Podještědí, v objektu bývalého bunkru ve středočeském Drnově, v tvrzi Opálka a na mnoha dalších místech. Chybět nemohl samozřejmě ani cíl skupiny bratrů Mašínů: Berlín.

Mezi nejsložitější okamžiky patřilo natáčení přestřelky na nádraží v Uckro a především obklíčení v lese u Waldova, což byla největší a nejnáročnější scéna filmu, do které se zapojily desítky uniformovaných komparzistů, vojenská technika, promrzlí herci na útěku a dva filmové štáby. Extrémně náročné natáčení filmu producent Petr Bílek přibližuje slovy: Myslím, že pro všechny to byl zatím nejnáročnější projekt. Tak velký výlet z komfortní zóny jsme si dopředu asi neplánovali, ale stálo to za to. Jsme vděční, že jsme měli možnost tak výjimečný příběh vyprávět.“

Režisér Tomáš Mašín k vyznění filmu vyjádřil svůj záměr: „Máme filmy adorující nástup komunismu i oslavující odboj. Chybí nám však o této době snímek krutě upřímný. Přál bych si, aby právě Bratři takovým snímkem byly.“ K tématu a vyznění filmu Tomáš Mašín ještědoplňuje: „Chci, aby to byl film o snaze uniknout ze sevření, o touze zůstat svobodný. Zprostředkovat jím vhled do výchovy a myšlení nejednoznačných a rozporuplných aktérů. Popřít schematické hodnocení oscilující mezi krajnostmi - „geniální, odvážní hrdinové“ a „bezcitní vrazi nevinných“. Hrdinové z vlastní vůle? Ve skutečnosti řízeni silami nepředstavitelně mocnějšími. Nacismem, bolševismem a idealizovanou představou vlastního táty.

Film Bratři bude mít premiéru 26. října 2023. Snímek podpořila řada institucí včetně České televize (kreativní producent Jaroslav Sedláček), evropského koprodukčního fondu Eurimages nebo Státního fondu kinematografie a záštitu nad ním převzalo Ministerstvo obrany ČR. Distributorem a koproducentem filmu je CinemArt.

Synopse:

Jen málokteré téma moderní české historie vzbuzuje tolik emocí jako právě příběh skupiny bratří Mašínů. Hrdinové nebo vrazi? Pětice mladíků s pistolemi pronásledovaná tisíci vojáky se v boji o život dotkne hranic vlastního strachu i statečnosti. Rodina, jejíž členové se vzepřeli nacistické i komunistické totalitě. Jeden ze zásadních příběhů naší novodobé historie bude vyprávět film Bratři.

O tvůrcích:

Tomáš Mašín začínal na reklamách, kde to dotáhnul na světovou špičku. Debutoval výpravným dramatem 3 sezóny v pekle, které soutěžilo na festivalu v Karlových Varech a bylo nominováno na jedenáct Českých lvů. Výrazný úspěch zaznamenal Tomáš také s televizní sériemi Profesor T. (Nova) a Ochránce (Česká televize), která byli nominovány, resp. letos získala Českého lva. 

Marek Epstein běhával závodně sprinty za SK Slavia Praha, takže o útěcích něco ví. Je to s náskokem nejúspěšnější domácí scenárista, který napsal Šarlatána (r. Agniezska Holland), Václava (r. Jiří Vejdělek) nebo dvojku Anděla Páně (r. Jiří Strach). Je držitelem Českého lva za scénář k dramatu Ve stínu, což potvrzuje, že Marek toho dost ví o padesátých letech, ve kterých se film Bratři odehrává.

Foto: Zuzana Panská

Fotogalerie