SIAM - KRABI

Asi nejoblíbenějším místem v Thajsku je oblast Krabi a okolní ostrovy, především pak Phuket, Lanta, Phi Phi Don a Phi Phi Le se známou pláží May Bay, kterou tak proslavil Leonardo Di Caprio ve filmu Pláž. Výchozím bodem pro poznání Krabi není jen samotné město Krabi, ale i městečko Ao Nang se spoustou hotelů a restaurací všech kategorií, pouličních stánků a tržnic. Z místního přístavu vyplouvají pravidelné lodní linky na okolní ostrovy v Andamanském moři. Ao Nang je i dopravním uzlem menších motorových lodí – tzv. longtailů (dlouhoocasek), určených nejen turistům pro poznání nejbližšího okolí, ale původně především místním obyvatelům pro přepravu zboží a všeho možného. Poslouží vám především k návštěvě Princess Cave, resp. osobní dopravě na nejproslulejší pláž Krabi – Phra Nang Beach (princeznina pláž), známé díky nejen své kráse, ale i legendám. V jeskyni na pláži najdete oltář obklopený houfem penisů všemožných barev, tvarů a velikostí. Slyšel jsem několik verzí pověstí , které se váží k tomuto místu, ale nechci je nyní rozvádět, stojí za to sem zajet, uvidět a legendu si vyslechnout ve všech verzích a jazycích. Sami si pak vyberete tu pravou. Princeznina pláž je především nádherné místo obklopené vysokými vápencovými skalními útvary s různými odstíny zbarvení. Moře je průzračné a má ten pověstný, tyrkysově modrozelený odstín. Je pravdou, že je to zřejmě nejexponovanější místo na Krabi, a tak je pláž zavalena houfy turistů z výletních longtailů a speedboatů. Pokud nemáte ubytování na Railay Beach, dostanete se na pláž pouze motorovým člunem. V pozdním odpoledni čluny odplují a pláž se vylidní. Tehdy si plně vychutnáte krásu tohoto místa a můžete pozorovat úžasný západ slunce. V okolí princezniny pláže jsou hotely soustředěny především na Railay West a Railay East, odkud se na pláž dostanete suchou nohou za 15 minut. Navíc cesta vede krásnou a trochu dobrodružnou stezkou, vedoucí mezi divutvornými skalními útvary a zvědavými opicemi. Nenechavé opice Vás mohou budit i v noci, když se začnou honit a skákat na střeše Vašeho bungalovu. Můj bungalov měl plechovou střechu  a první noc mě to dost vyděsilo.  Pro své ubytování jednoznačně volte Railay Beach West, nebotˇ odliv na Railay East je tak markantní, že prakticky znemožňuje koupání v moři a je zde i vyšší výskyt neodbytných komárů. Na Railay West jsem komáry téměř nezaznamenal.

 

Ze všech míst na Krabi se pořádají četné celodenní lodní výlety. Za zmínku stojí výlet „tři ostrovy“, ten je asi nejpopulárnější. Zahrnuje ostrovy Ko Poda, Ko Tup a Chicken Island. Je třeba tento výlet absolvovat a kdo byl na Krabi, dá mě za pravdu. Na tyto kouzelné ostrůvky však často míří početná masa turistů, a tak zde bývá i mimo sezónu trochu přeplněno. Jinou kategorií je lodní výlet speedboatem na ostrov Ko Hong a okolní ostrovy. Připlatíte si, ale zažijete plavbu mezi nejkrásnějšími skalními útvary Andamanského moře, divoké a liduprázdné pláže, úžasné koupání a šnorchlování. Ostrov Ko Hong vás nadchne lagunou uvnitř ostrova, sevřenou do kruhu skalními útvary a třpytem barev všech moří. Cestou budete míjet i letní sídlo panovníka thajského království – samozřejmě z královské vzdálenosti.

Cesta lodí z Krabi na ostrov Phi Phi Don trvá necelé tři hodiny. Vaše loď nevyjede dříve, než v čase určeném na lodním lístku, rozhodně však počítejte se zpožděním. Pět minut před vyplutím jsem byl mile překvapen, že je loď poloprázdná. Asi po hodině prodlení se loď začínala zaplňovat a naplnila se doslova až po okraj. Cestující jsme nabírali i na širém moři z motorových člunů, které k nám přijížděly z nedalekého pobřeží. Nakonec jsme v pořádku dopluli do přístavu Tonsai Pier na Phi Phi. Tonsai je centrem ostrova a ikonou mladých teenegerů, kde nocí duní diskotéky a vládne vše, co k mládí patří, včetně marihuanového oparu. Připomínalo mi to již zmíněný film Pláž a jen jsem litoval, že mi taky není osmnáct... Přesunul jsem se na opačný konec ostrova a v klidu si užíval ticha a šumění palem nedaleko plážového baru. Můj plážový bungalov stál přímo na pláži a výhled z terasy byl skvostný. Slavná pláž Maya Bay na sousedním ostrově Phi Phi Le je úchvatná jako ve filmu, a to s turisty i bez turistů. Davy mladých i seniorů tam symbolicky vyskakují stejně jako Di Caprio ve filmu. Ten známý výskok party mladých lidí, který je posledním záběrem filmu, se stal symbolem a rozšířil se tak, že se skáče nejen v Thajsku, ale i v Paříži před Eiffelovkou nebo na Rudém náměstí v Moskvě. Tak jsem si taky vyskočil.

Každá cesta do Thajska vás zavede do Bangkoku. Pojmenování hlavního města Thajského království je překládáno jako „město andělů“, jeho původní název se skládá z více než 40 slov a je nejdelším názvem městského útvaru na světě. Někde jsem četl, že oblast Bangkoku je nejteplejším místem naší planety z hlediska průměrných ročních teplot. Bangkok je směsicí všemožných barev, chutí, vůní a probudí všechny smysly vašeho těla. Mezi komplexy chrámových budov a nádvoří si klestí cestu k nebi hypermoderní mrakodrapy, které výškou již zdaleka přesáhly Zlatou horu (Zlaté návrší), na jejímž vrcholu se vypíná zlatá stupa – symbol města. Bangkok je turisty milované i nenáviděné město. Bangkok je městem úmorného vedra, potu, skvělého jídla a sexu. Bangkok je krásný.

 

text a foto : Vladimír Hájek

Fotogalerie