SAMETOVÝ KONCERT**********JITKY HOSPROVÉ

30.výročí sametové revoluce je časem oslav, vzpomínání, rekapitulace, zamyšlení se a především díkůvzdání za svobodu, jež nám umožňuje poznávat svět a hledat v něm pro sebe místo bez vymezení hranic ostnatým drátem a teroru vlastnímu všem diktátorským režimům. Co s ní uděláme, je pouze na nás samotných. Talenty, vize a morálka jež si v sobě neseme, nám ukazují cestu, tvoří hodnoty, které předáváme dál, zodpovědnost zůstává u každého zvlášť. Již se nemůžeme vymlouvat na režim, který nám nedovolí realizovat se, jdeme životem sami za sebe, sami si klestíme cestu na své osobní výsluní. Někomu se to daří více, druhému méně a někdo se vzdá a své sny opustí. Vše se děje ve jménu svobodné vůle, která je nám darem a může být i  „prokletím“ - podle toho. 

Královna české violy Jitka Hosprová si svůj sen splnila. Spojila v sobě talent, touhu a vášeň pro tento krásný nástroj s obrovskou pílí a stala se celosvětově uznávaným hudebním virtuózem. Vystupuje s předními orchestry a významnými interprety, nejen u nás doma, ale i v zahraničí. Její sólová vystoupení okouzlují publikum koncertních sálů například v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, New Yorku, Washingtonu DC, Santiagu de Chile...

Nyní čeká mimořádné setkání s touto úspěšnou a krásnou obdarovanou ženou publikum pražské. Slavnostní večer pod názvem  Sametový koncert – Jitka Hosprová a hosté,  se koná 21.11. 2019 v kostele sv. Anny na Starém Městě, tedy v místě,  silně spjatém s mužem, který se stal symbolem listopadových událostí a našich celých novodobých dějin, s mužem, jež svými postoji, názory,  životní vizí ovlivnil a stále ještě ovlivňuje obrovské množství lidí doslova po celém světě - Václavem Havlem.

Pozvání do Pražské křižovatky, prostoru, jehož genius loci je hmatatelný pro každého kdo vstoupí, přijal Sukův komorní orchestr, Emil Viklický – klavír, Kateřina Englichová – harfa a Julie Svěcená – housle, aby společně s paní Jitkou přednesli skladby jak předních velikánů klasické hudby, tak  autorů soudobých. Jedná se o díla komponovaná právě pro violu a tak je celý večer poctou nejenom naší sametové revoluci, ale i tomuto krásnému a neprávem poněkud opomíjenému hudebnímu nástroji. 

www.thebest-forever.com

Text: Tereza Pokorná

Fotogalerie